A felmérés megállapítja: 2009 második negyedévében tovább csökkent a magyar bankok hitelezési hajlandósága, és szigorodtak – bár a korábbinál kisebb mértékben – a hitelezési feltételek. A válaszok szerint a szigorítás fő oka már nem a likviditási kockázatokkal, hanem elsősorban a gazdasági visszaesés várható hatásával magyarázható.
Ugyanakkor a bankok visszajelzései azt valószínűsítik, hogy 2009 harmadik és negyedik negyedévében a hitelkereslet már ismét növekedhet, illetve a bankok nem szigorítják tovább hitelezési feltételeiket.
A háztartási hitelezésben 2009 második negyedévében is folytatódott a hitelkínálat és a hitelkereslet csökkenése, de már kevesebb bank számolt be a hitelezési feltételek szigorításáról. A szigorítás ebben a negyedévben is elsősorban a nem ár jellegű feltételekben jelentkezett. Az előző negyedévhez hasonlóan most is a háztartási hitelportfólió romlásáról számoltak be a bankok mind a lakáscélú, mind a fogyasztási hitelek szegmensében.
Bankáradó Londonban? MNB: vigyázzunk a tartalékainkra! |
A vállalati hitelpiacon a hitelezési hajlandóság visszafogását jelzők aránya tovább mérséklődött, ugyanakkor az üzleti célú ingatlanhitelezésben továbbra is a hitelkínálat határozott csökkenését jelezték. A vállalati finanszírozás következő féléves időszakára vonatkozóan a bankok a kihelyezni kívánt hitelmennyiség fenntartását, illetve enyhe növelését prognosztizálták.
A hosszú lejáratú hitelek iránti kereslet – a beruházások visszaesése miatt – csökkent, míg a rövid lejáratú hitelek iránti igény nőtt, emiatt a válaszadók összességében a vállalati hitelek iránti kereslet erősödését érzékelték. A második negyedévben a felmérésben résztvevő bankok tovább szigorították a hitelezési feltételeiket, de erőteljesen csökkenő arányban.
A válaszok szerint a szigorítás fő oka már nem a likviditási kockázatokkal, hanem elsősorban a gazdasági visszaesés várható hatásával magyarázható. A bankok a portfólióminőség romlását tapasztalták 2009 második negyedévében, és többségük szerint a portfólióromlási trend folytatódni fog a következő fél évben is.
Az önkormányzati szektorban az előző felmérésben jelzett mérsékelt szinthez képest növekedett a hitelkereslet. Ez részben az európai uniós támogatási programok önerőigényének, részben a folyó finanszírozási szükségletnek köszönhető. A bankok az elmúlt negyedévben tovább szigorították az önkormányzatok hitelezésének feltételeit.
Egyre többet használjuk a bankkártyánkat
Nem érdemes Ausztriába menekíteni a pénzt
Jobb, ha nem kérünk komoly béremelést
Kedvet kaphat a jegybank a kamatcsökkentéshez
Megvágták: egy feles mellett döntött a jegybank
MNB: a GDP 76,9 százaléka a bruttó államadósság
MTI