Lassuló bővülés a feldolgozóiparban
A feldolgozóipari vállalkozások helyzete viszonylag jó, áprilisban - az elmúlt hónapokban tapasztalt negatív változások ellenére - nem változott, a helyzet-prognózis az elmúlt hónapokban kismértékben javult. A két indikátorból számolt konjunktúra barométer értéke emelkedett, tendenciája azonban változatlanul negatív.
A bizalmi index, amely a termelési kilátások, a rendelésállomány és a késztermék-készletek értékelését szintetizálja, október és április között emelkedett, értéke magasabb az egy évvel ezelőttinél is. Jelenleg 18 százalék, ennél magasabb utoljára 2000-ben volt. A javulás egyrészt az optimista termelési prognózisoknak, másrészt a rendelés-állomány emelkedésének köszönhető. A rendelésállomány növekedésében kizárólag az export-rendelésállomány játszott szerepet, a belföldi ugyanis csökkent. A bizalmi index harmadik tényezőjének, a késztermék-készletek változásának hatása negatív volt - a készletszint emelkedett.
Az értékesítési prognózis mind a januárinál, mind az előző év áprilisinál kedvezőbb. Az optimizmus kizárólag az ambiciózus exportterveken alapul. A belföldi értékesítésben, a várható keresletszűkülés következtében, az értékesítés ütemének kismértékű csökkenését jelzik előre. A vállalkozások beszerzési tevékenysége - elsősorban a dinamikus termelési és exportértékesítési elképzeléseknek köszönhetően - élénkül, vásárlásaikat a hazai termelőktől és az EU vállalkozásoktól egyaránt növelni tervezik.
A foglalkoztatás a válaszadó vállalkozások körében az első negyedévben a korábbinál lassúbb ütemben csökkent. Az áprilisi foglalkoztatási prognózis szerint (amely a januárinál kedvezőbb és hasonló az előző év áprilisihoz) a csökkenés üteme várhatóan nem gyorsul a következő öt-hat hónapban sem.
A vártnál jobban nőtt az ipari termelés az euróövezetben
Csökkent a Beszerzési Menedzser Index, de fejlődést mutat
MTI