A hitelminősítő intézet ezzel együtt hangsúlyozza, hogy az államháztartás (a központi és a helyi költségvetés) eladósodása magas szintű maradt, a költségvetési bevételek 151 százalékát tette ki, csaknem kétszeresét az azonos hitelminősítési kategóriába sorolt országokban mért 81,4 százalékos mértéknek és az adósság sokkal nagyobb, mint a többi kelet-európai országban. A Moody"s-nál Magyarország tartozása A2 minősítésű, stabil kilátással.
.jpg)
Magyarország államháztartási hiánya a bruttó hazai termék 9,2 százalékát tette ki 2006-ban és ezzel a legmagasabb volt az Európai Unióban. A kormányzat 2007-re a hiányt a GDP 6,4 százalékára akarja leszorítani. Az elképzelések szerint a hiány 2009-re a GDP 3,2 százalékára csökkenne, ami közel van az euróövezeti tagsághoz szükséges 3 százalékos deficithez. A pénzügyi elemzők többsége szerint ugyanakkor Magyarország várhatóan 2014 előtt nem csatlakozik az euróövezethez - közli a Reuters saját szakértői értékelését.
A Moody"s megállapítja, hogy további kiadáscsökkentéseket kellene foganatosítani, egyben az intézet megjegyzi, hogy a várakozásokkal ellentétben olyan egészségügyi és oktatási reformintézkedéseket vezettek be, amelyek bizonyos megtakarításokkal jártak. - Korábbi várakozások szerint a kormányzat 2008-ig várt volna az államháztartás kiadási oldalát érintő strukturális reformokkal, ám a kormányzat már több olyan reformintézkedést kezdeményezett, amelyek a kiadási oldal gondjainak megoldását célozzák" - értékelte a Moody"s munkatársa. Megjegyezte, hogy további nehéz reformokat szükséges véghezvinni 2008-ban és 2009-ben is a nyugdíjrendszer terén - a nyugdíjkorhatárt, az nyugdíjak indexálását, a rokkantnyugdíjazásokat érintően - és a társadalmi juttatásokban.
Olyan áremelkedés jöhet, amilyet még nem láttunk
Megszorítva: kevesebb kommersz töményet iszunk
Íme a terv, hogyan közelítsünk Európához
Sólyom a kiigazításról: mi lesz a rombolás vége?
The Economist: Magyarország egy piszok mázlista
Van remény - túl a beruházási mélyponton
MTI