A nemzetközi hitelminősítő bejelentése szerint a magyar olajipari vállalat hosszú futamú adósosztályzata "BB plusz"-ra romlik, a besorolás egyben lekerül a július közepe óta érvényben volt, negatív előjelű figyelőlistáról. Az új osztályzat kilátása stabil.
Az S&P londoni bejelentése szerint az osztályzatrontás tükrözi a 22,155 százaléknyi INA-részesedés adósságból finanszírozott megvásárlását, és az S&P azon várakozását, hogy az ágazati klíma romlani fog, tovább gyengítve a csoport adósi mutatóit 2009-ben.
A Standard & Poor´s szerint a múlt havi INA-tranzakció után a Mol kiigazítással számolt adósságállománya 1130 milliárd forintra emelkedett. Ennek következtében a csoport 2008 egészére számolt adósságrátája várhatóan a "BBB mínusz" besoroláshoz megkövetelt szint alá fog gyengülni.
Mindehhez a makrogazdasági kilátások súlyos romlása járul; a magyar gazdaság teljesítménye jövőre csökkenni fog az előrejelzések szerint, ahogy a globális gazdasági környezet is romlik, áll a hitelminősítő elemzésében.
A Standard & Poor´s a múlt héten visszaminősítette egy fokozattal a magyar szuverén adósosztályzatot is, arra a véleményére hivatkozva, hogy a külső pénzügyi-gazdasági környezet romlása "kedvezőtlenül hat" a magyar gazdaságra, és az IMF pénzügyi védőcsomagjának igénybevétele növelni fogja az államadósságot.
Az S&P múlt heti londoni bejelentése szerint a hosszú és rövid futamú magyar deviza- és forintadósság besorolása az addigi "BBB plusz/A-2"-ről egy osztattal "BBB/A-3"-ra változott. Ezek még továbbra is befektetésre ajánlott osztályzatok.
A Mol közleménye emlékeztet arra, hogy az S&P azután hozta meg döntését, hogy november 17-én Magyarország hitelminősítését "BBB" besorolásúra csökkentette (negatív kilátással), mely az országot, illetve a régiót sújtó recesszióra vonatkozó általános várakozásokat tükrözi.
A Mol hangsúlyozza, hogy a Mol pénzügyi helyzete stabil: a likviditást és a tőkeerőt tekintve is. A magyar olajcégnek jelenleg több mint 1,5 milliárd euró lehívatlan hitelkerete van, illetve bankbetéttel rendelkezik, amely megfelelő pénzügyi rugalmasságot jelent rövid és közép távon. A prudens pénzügyi fegyelem fenntartása érdekében a Mol meg kívánja őrizni legalább az 1,2 milliárd euró lehívatlan hitelkeretét, mint „aranytartalékot".
Az olajcég közlése szerint a Mol megfelelő rugalmassággal rendelkezik, hogy gyorsan válaszoljon a változó piaci feltételek további kihívásaira, a globális gazdaság várható visszaesésére és a turbulens pénzügyi környezetre.
Spekulatív kategóriába került a MÁV
Itt az újabb leminősítés
Budapest is megkapta: leminősítették
MTI