2009 szeptemberéhez viszonyítva az árak 3,8 százalékkal növekedtek, ugyanez az adat augusztusban 3,7 volt
2009 szeptemberéhez viszonyítva az árak 3,8 százalékkal növekedtek, ugyanez az adat augusztusban 3,7 volt. Az első kilenc hónapban átlagosan 5,1 százalékkal voltak magasabbak az árak, mint az előző év azonos időszakában - derül ki a Központi Statisztikai Hivatal adataiból. Az elemzők nem tévedtek nagyot, az előzetes becslések átlaga 3,85 százalék volt.
Egy hónap alatt – 2010. augusztushoz viszonyítva – az élelmiszerek árai 0,4 százalékkal csökkentek, meghatározóan az idényáras élelmiszerek (burgonya, friss zöldség, gyümölcs) 7,7 százalékos árcsökkenése és a többi élelmiszer 0,8 százalékos átlagos árnövekedése következtében. Növekedett a liszt (15,3 százalék), az étolaj (4,7 százalék), a sajt (2,2 százalék), a cukor és a szalámi, szárazkolbász, sonka (1,5-1,5 százalék), a tej (1,4 százalék) és a kenyér (1,3 százalék) ára. Árcsökkenés volt megfigyelhető a párizsi, kolbász (1,7 százalék) és a száraztészta (1,3 százalék) esetében. A legnagyobb mértékben a ruházkodási cikkek drágultak (3,6 százalék) a szezonváltás következtében. Emelkedtek az egyéb cikkek árai is, 0,4 százalékkal, ezen belül a jármű-üzemanyagok ára 0,7 százalékkal nőtt. Szintén áremelkedés volt megfigyelhető a szeszes italok, dohányáruk (0,3 százalék) és a háztartási energia (0,2 százalék) körében. A tartós fogyasztási cikkek ára nem változott egy hónap alatt. A szolgáltatások árai az átlaghoz képest nagyobb mértékben csökkentek (0,8 százalék), ezen belül az üdülési szolgáltatások átlagosan 10,7 százalékkal lettek olcsóbbak.
Tizenkét hónap alatt, 2009. szeptemberhez viszonyítva, az élelmiszerek árai az átlagosnál nagyobb mértékben, 3,9 százalékkal emelkedtek. Ezen belül nőtt az idényáras élelmiszerek (36,3 százalék) és a sajt (10,3 százalék) ára. Árcsökkenés következett be a cukor (8,1 százalék), a péksütemények (5,7 százalék), a sertészsiradék (5,0 százalék), a sertéshús (4,7 százalék) és a tojás (3,6 százalék) esetében. Az átlagosnál nagyobb mértékben, 6,3 százalékkal növekedett az egyéb cikkek ára, ezen belül a járműüzemanyagok ára 15,9 százalékkal, a gyógyszerek, gyógyáruké 4,5 százalékkal nőtt. Szintén átlag felett drágultak a szeszes italok, dohányáruk (5,8 százalék) és a háztartási energia (5,5 százalék), ez utóbbin belül a vezetékes gáz ára 13,6 százalékkal nőtt, a távfűtésé 10,7 százalékkal csökkent. Átlag alatti áremelkedés volt megfigyelhető a szolgáltatások körében (3,1 százalék), ezen belül a távolsági utazás 12,8, a szemétszállítás 5,4 a helyi tömegközlekedés 5,0 százalékkal drágult. A tartós fogyasztási cikkekért átlagosan 2,9 százalékkal, a ruházkodási cikkekért 0,5 százalékkal kellett kevesebbet fizetni, mint egy évvel ezelőtt.
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke.
Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.
Privátbankár