
A kormányfő közölte: három miniszterétől a hétfői egyeztetést követően jövő hét végére vár javaslatokat arról, hogyan lehet serkenteni a munkavégzést, a beruházást, és hogyan lehet óvni a munkahelyeket. Közölte: újra át kell tekinteni az igazgatás és a politika területén, hogy miben van esély előrelépni a kisebb parlamenttől a kevesebb bürokráciával dolgozó önkormányzatokig. Hangsúlyozta: sem kapkodni, sem időt húzni nem lehet. Átfogóan kell gondolkodni, csipegetni nem lehet, mert amivel szemben állunk, olyat még a szüleink sem láttak.
A költségvetési hiány rendezését firtató kérdésre ismét úgy reagált: teljes félreértés azt gondolni, hogy a nemzetközi recesszió kezelése költségvetési probléma. Közölte: a kormány nemcsak szembenéz a helyzettel, hanem ezt úgy teszi, hogy közben nem engedi el a hiányt.
Szűcs Erika szociális és munkaügyi miniszter is a hiány mérséklésének lehetőségéről beszélt vasárnap este a Magyar Televízió A szólás szabadsága című műsorában. Úgy vélte, társadalmilag elfogadható és elfogadtatható, hogy a legmagasabb jövedelműek ne kapjanak családi pótlékot. A politikus úgy fogalmazott: "elég világos üzeneteket kapunk, hogy tudomásul kell venni, hogy különösen ilyen helyzetben nem célszerű a legmagasabb jövedelműeket is családi pótlékkel támogatni".
A miniszter szerint a szociális tárcához tartozó területen az idén nagyjából 60 milliárd forint takarítható meg anélkül, hogy az veszélyeztetné a szociális rendszer biztonságát.
Kóka János úgy látja, igazságosabb és takarékos megoldás lenne ha, ha a jóléti támogatásokat rászorultsági alapon adná a kormány. Az SZDSZ frakcióvezetője az ATV Pont7 című műsorában vasárnap este azt mondta, jó megoldás lenne például az, ha a leggazdagabbak nem kapnának családi pótlékot. Ebből tízmilliárdokat lehetne spórolni - jegyezte meg, majd hozzátette: az adóbázis szélesítésére, az adókötelezettség kiterjesztésére is szükség lenne. Kóka János szerint ugyanakkor az áfa-emelés nem lenne elfogadható megoldás, hiszen ez olyan hullámot indítana el, amely azzal járna, hogy nem tudjuk teljesíteni az euró bevezetéséhez szükséges feltételeket.
Orbán Viktor, a Fidesz-Magyar Polgári Párt elnöke jövő héten európai körútra indul, melynek során a világgazdasági válság európai hatásairól, a krízis kezeléséről is tárgyal majd vezető politikusokkal - jelentette be vasárnap Szijjártó Péter, a párt szóvivője. A látogatásoknak aktualitást ad, hogy Magyarország egyedül maradt Európában a pénzügyi válságkezelés tekintetében: az európai országok sorra sikeres válságkezelést alkalmaznak, Magyarország pedig "egy sikertelen, egyre mélyebb válságba vivő útra lépett" - hangoztatta a szóvivő.
Döbbenetes számok, rémhírek: durvul a brit helyzet
Gyurcsány melyik pirulája lesz édes?
Új költségvetés helyett adóemelés a recept
Az MDF szívesen látna egy MSZP-SZDSZ csúcsot
Összeszorított foggal várjuk a válságot
Szüleinkhez menekülünk a válság elől
MTI