"Az ország közbiztonságáról alkotott kép továbbra is lesújtó, míg helyben, a saját lakókörnyezetre vonatkozóan annak megítélése kedvezőbb. A megkérdezettek szerint a közbiztonság helyzetére a szociális feszültségek, valamint az elszegényedés gyakorolják a legnagyobb hatást" - tartalmazza a tájékoztató.
Száz válaszolóból legalább 40 rossznak, vagy kifejezetten rossznak értékeli a helyzetet. További 47 százalék közepes értékelést ad, a közbiztonság helyzetét országos szinten jóra vagy kiválóra értékelők aránya mindössze 11 százalék. Szemben a közéleti, társadalmi problémákat feszegető kérdések többségével, a közbiztonsággal kapcsolatban kifejezetten alacsony a bizonytalanok és válaszmegtagadók aránya, mintegy 3 százalék.
Az országos közbiztonsági helyzet megítélése az átlagot nézve Budapesten és a 2000 főnél nagyobb községekben a legrosszabb, a legkedvezőbb véleményeket ugyanakkor a megyeszékhelyeken élők esetében regisztrálta a kutatóintézet.
Helyi szinten a legmagasabb biztonságérzettel a 2000 főnél nagyobb községek lakói rendelkeznek (60 pont), míg a helyi közbiztonság érzete a kisebb városokban a legrosszabb (54 pont). Az állampolgárok relatív többségének, 44 százalékának véleménye szerint a közbiztonság helyzetére a szociális feszültségek és az elszegényedés gyakorolják a legnagyobb hatást. A magyar társadalom 44 százaléka a jelenleginél határozottabb büntetőpolitikát és a bűncselekmények erőteljesebb szankcionálást kívánja.
A kutatás módszertanáról az intézet azt közölte: a Századvég Alapítvány megbízásából a Forsense kérdőíves közvélemény-kutatást végzett szeptember 2. és 18. között, melynek során 1000 véletlenszerűen kiválasztott felnőtt korú személyt kérdeztek meg. A közölt adatok nagy valószínűséggel legfeljebb plusz-mínusz 3,1 százalékponttal térhetnek el a mintavételből fakadóan attól az eredménytől, amit az ország összes felnőtt lakosának megkérdezésével kaptunk volna - közölte a Századvég Politikai Elemzések Központja.
Mennyit tudsz az Európai Unióról? Mérd fel tudásod és nyerj!
Biztonságosabb és népszerűbb a Balaton
A szűkös büdzsé harmada megy jólétre
Két hét múlva megtudjuk, miből élünk
MTI