.jpg)
A cég továbbra is negyed százalékpontos emelést vár hétfőre, és még egy hasonlót ezután - vagyis összesen még fél százalékpontos szigorításra, majd ezen a szinten maradó kamatra számít -, de pénteki előrejelzésében megjegyezte, hogy a legutóbbi béradatok növelik az e prognózist terhelő, felfelé mutató kockázatokat. Pénteki kommentárjában a Dresdner Kleinwort, a Dresdner bankcsoport londoni befektetési részlege is tett óvatos utalást a 9 százalék feletti emelés lehetőségére.
A ház londoni elemzői szerint is a Monetáris Tanács hétfőn 8,75 százalékra emeli az alapkamatot, és ezután - a forint erősödése, valamint a továbbra is lanyha gazdasági növekedés miatt - egyes tanácsi tagok esetleg szigorítási szünetre tehetnek utalásokat. A Dresdner szerint azonban valószínűbb, hogy a testület többsége inkább az óvatosságot pártolja majd, és 9 százalékon fog tetőzni a jelenlegi szigorítási ciklus.
A ház londoni előrejelzése szerint a 9 százalék elérése után várható a szünet, de lehetséges további kamatemelés is, ha a politikai környezet romlik, vagy jelentős romlás következik be az inflációs kilátásokban, például további olajár-emelkedés vagy áfa-emelés miatt. A 9 százalékon túli kamatemelés valószínűsége azonban a Dresdner Kleinwort szerint jelenleg alacsony, tekintve a változatlanul gyenge gazdaságot.
A Dresdner londoni befektetési részlege már előző nap, az áprilisi béradatok után is jelezte, hogy nem tartja kizártnak a 9 százalék feletti kamattetőzést Magyarországon, de a széles konszenzus a Cityben egyelőre 9 százalékos tetőzés, és utána sok elemző viszonylag gyors enyhítést jósol éves távlatban.
A Merrill Lynch befektetési csoport londoni részlegének pénteki előrejelzése szerint például - jóllehet ez a ház is 9 százalékon valószínűsíti a kamatcsúcsot a jelenlegi pénzügypolitikai ciklusban - 2009 végére 7,50 százalékra süllyed vissza az MNB alapkamata. Az MTI-nek Londonban nyilatkozó felzárkózó piaci elemzők - arra a kérdésre, hogy a forint folyamatos erősödése nem csökkenti-e a hétfői kamatemelés esélyét - egyöntetűen azt mondták: a forint ereje tényező lesz a Monetáris Tanács döntésében, de nem az egyetlen, és nem is a legerősebb.
Az egyik megkérdezett elemző úgy fogalmazott: ha a mostani erősödési folyamat már egy hónapja tartana, a fordíthatna a hétfői döntésen, egyelőre azonban rövid távú jelenségről van szó.
A Cityben mindazonáltal vannak olyan vélemények, hogy a folyamat tartós marad. A Goldman Sachs heti felzárkózó piaci elemzéseinek legújabb kiadásában megerősítette azt a várakozását, hogy tizenkét havi távlatban a forint 225-ig erősödik az euróval szemben.
A GS londoni elemzői szerint azonban valószínű, hogy az euróövezeti jegybank (EKB) retorikájában az előző MNB-ülés óta bekövetkezett kemény fordulat - Jean-Claude Trichet EKB-elnök erős utalást tett egy júliusi kamatemelésre - hatással lesz a magyar jegybank döntéshozóinak gondolkodására.
Ha az EKB júliusban tényleg emel - ami "most már valószínűnek tűnik" -, azzal szűkülne a hozamelőny, ami - minden más körülményt változatlannak véve - további szigorítás felé nyomhatja a magyar jegybankot, jósolják a Goldman Sachs londoni elemzői, akik szerint Magyarországon a forintárfolyam a legfontosabb változó az infláció szempontjából.
Lélektani határon táncol a forint
Ezzel az alapkamattal nehéz lesz talpra állni
Kelet- és Közép-Európa jó hangulatban
Rekordot döntött az euróövezeti drágulás
Nem lehet tudni, hol van az alagút vége (hanganyag)
Hogyan leheljünk életet a pannon pumába?
MTI