Kedd reggelig több mint 260 helyen segítettek a tűzoltók a viharkárok elhárításában. A legnagyobb kárt Borsod-Abaúj-Zemplén megyében okozta a vihar. A fővárosban a sok víz és a fakidőlések okozták a legnagyobb problémát - mondta Szentes György, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság helyettes szóvivője. A legtöbb esetben a tetőket rongálta meg a jég és az eső. Volt olyan település, ahol nyolcvan ház tetejét tette tönkre a vihar. Zamárdi és Siófok között a vonatközlekedés is szünetelt néhány órára, mert fa dőlt a vasúti pályára - tette hozzá.
A Heves megyei Hatvanban két családot kellett kitelepíteni, mert a vihar megrongálta a házuk tetejét. A Nógrád megyei Bercelen pedig azért kellett elhagynia egy családnak a lakását, mert villám csapott az épületbe - mondta a helyettes szóvivő. A hétfői jelentések szerint a fővárosban súlyos sérültje is volt a viharnak: egy 55 éves férfire egy 15 méter magas fa egyik ága zuhant. A borsodi Edelényben egy nő sérült meg könnyebben, ő egy telefonfülkébe menekült a vihar elől, a szél azonban felborította a fülkét.
Észak-Borsodban fákat döntött ki, villanyvezetékeket szakított le, tetőt bontott meg, kéményt döntött le a vihar - közölte a megyei katasztrófavédelmi igazgatóság ügyeletese. László Antal tájékoztatása szerint Izsófalva, Edelény, Szuhakálló, Kazincbarcika és Múcsony településeket érintette a zivatar, a tűzoltókhoz folyamatosan érkeznek a bejelentések.
Tolna megyében is hatalmas felhőszakadás, jégeső pusztított. Rövid idő alatt nagy mennyiségű eső zúdult Szekszárdra, néhol két centiméter átmérőjű jégdarabokkal. A viharban gépkocsik rongálódtak meg és fák dőltek ki. A megyei katasztrófavédelem tájékoztatása szerint Dunaföldvár környékéről is hasonló vihart jeleztek.
Kedden a napsütés mellett északnyugaton és északkeleten többször, másutt időnként növekszik meg a felhőzet, és már csak néhol alakul ki zápor, zivatar. A délnyugati szél mindenütt északnyugatira fordul és megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet kedden 24, 29 fok között alakul. |
Üzemzavarokat okozott a vihar a nagy- és kisfeszültségű elektromos vezetékhálózatban is, az E.ON szakembereire is sok helyen volt szükség. A hibaelhárítás a leghosszabb ideig Nyíregyháza-Oroson tartott, a városrészben több mint egy órán át szünetelt az áramszolgáltatás.
A Nógrád Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság vezetője, Szabó János tűzoltó alezredes, arról számolt be az MTI-nek, hogy a jégeső mintegy száz házat rongált meg Ipolytarnócon. Megsérült a templom, a polgármesteri hivatal és a művelődési ház is. Szabó Tibor, Ipolytarnóc polgármestere azt mondta, a golflabdányi nagyságú jégdarabok fél órán keresztül potyogtak, a megrongált háztetők úgy néznek ki, mintha "géppuskából lyuggatták" volna őket.
Molnár Péter, a fővárosi tűzoltóság szóvivője arról tájékoztatta az MTI-t, hogy Budapesten a tűzoltóknak 15-20 helyszínre kellett kivonulniuk a vihar miatt.
Both Ferenc, a Mávinform sajtóügyeletese közölte, hogy kábelbeázás miatt egy órán keresztül nem működött a Keleti pályaudvaron a hangosbemondó.
Északi-sark: olvad a jég, jön a háború?
Év végére lesz légimentés délen is
MTI