Létbizonytalanság fenyegeti az újságírókat
"A magyarországi médiaiparban a gazdasági válság első hatásait érzékeljük” - írta a legnagyobb taglétszámú hazai szakmai szervezet elnöksége, az elbocsátásokat, az oldalszámcsökkentéseket és a ki nem fizetett járandóságokat említve. A testület szerint az Európából és az Egyesült Államokból érkező hírek "egyre fenyegetőbben mutatják, hogy a szórványos jelenségek a hazai médiát is veszélyeztető, súlyosabb következmények előjelei".
Utalt arra, hogy a médiát működtető hirdetési üzletág az egyik leginkább konjunktúra-érzékeny piaci szegmens, márpedig az ágazatban dolgozó menedzserek 10-25 százalékos visszaesésről beszélnek.
A lappiacot közvetlenül fenyegeti a vásárlóerő csökkenése, a forint gyengülése a papírárak hamarosan elkerülhetetlenné váló, drasztikus emelkedésén keresztül növeli a nyomtatott sajtó költségeit - közölte a MÚOSZ elnöksége, hozzátéve, hogy a következményeket esetleg csak csökkenteni lehet, kivédeni nem.
Kiemelte, hogy a külföldi székhelyű nagy médiavállalkozásoknak, -vállalkozóknak számon kell tartaniuk, hogy magyarországi médiabefektetésükkel nem egyszerűen áru, hanem különleges áru előállítására vállalkoztak: a média a nemzeti kultúra és a demokrácia infrastruktúrájának része.
"Ezeket döntéseiknél most tekintetbe kell venniük" - jegyezte meg a szervezet elnöksége, amely egyúttal felhívta a médiában dolgozók figyelmét "a szolidarizáló magatartás erényére és szükségességére", továbbá "bizonyos jogos követelésük érvényesítésének elhalasztására".
Magyar sajtószabadság: 161 éves, de nem az igazi?
MTI