A nap eddigi egyik legnagyobb vesztese az olasz UniCredit volt, amelyben a líbiai kormánynak 7,5 százalékos a részesedése. Az olasz bank árfolyama 3,3 százalékkal süllyedt.
Líbiának két százalékos tulajdonhányada van olasz Finmeccanica repülőgép-gyártó és hadiipari vállalatban, amely vegyes vállalat létrehozásáról is megállapodott Tripolival. Az olasz cég árfolyama közel másfél százalékos mínuszban állt.
Az olasz értéktőzsde FTSE MIB indexe 2 százalékos veszteségen volt délután. A tőzsde vezető részvényei közül az Eni olajipari cég árfolyama közel 5 százalékkal gyengült. A Líbiában olajkutatással és termeléssel foglalkozó Eni 25 milliárd dollárt tervezett befektetni az észak-afrikai országban.
Komoly üzleti kapcsolatai vannak Líbiával az öt százalékkal gyengülő legnagyobb olasz építőipari cégnek, az Impregilónak, valamint a két százalékkal csökkenő Fiat autóipari cégnek.
A líbiai események legnagyobb vesztesei közé tartozik továbbá a bécsi tőzsdén 6 százalékkal zuhanó OMV, amelynek jelentős olajszállítója Líbia.
Hétfőn megjelent elemzésében a Reuters hírügynökség is megállapította, hogy a Líbiában eluralkodó káosz gazdasági megrázkódtatást okozhat a Földközi-tenger térségében, a feszültség elsősorban a régió vezető államát, Olaszországot érinti érzékenyen.
Az ott dolgozók sztrájkja miatt leállították az olajkitermelést Észak-Afrika egyik legjelentősebb olajkitermelő vidékén, a líbiai Szirte-medence Nafura olajmezején. Bővebben>> |
MTI, Privátbankár