Az EB mandátuma október végén lejár, ám annak láthatóan semmi esélye sincs, hogy november 1-ig kitisztuljon a kép. Ezért a bizottság ügyvivőként hivatalában marad, és az EU soros elnöke, Fredrik Reinfeldt svéd kormányfő sem kezdheti meg konzultációit a személyi kérdésekről. Így a jövő heti EU-csúcs bizonyosan nem hozhat személyi döntéseket.
A Lisszaboni Szerződés létrehozza az Európai Tanács állandó elnöki tisztjét - ez annyiban befolyásolja a többi személyi döntést, hogy amely ország az elnököt adja, az nyilván nem kap még egy fajsúlyos posztot. Sokáig úgy tűnt, hogy Tony Blair volt brit kormányfő töltheti be először a két és fél évre szóló tisztséget, ám hiába uniós elkötelezettsége ("szenvedélyes európai vagyok" - jelentette ki az Európai Parlamentben), ha országáról ez nem mondható el. Ez pedig sokak szemében szálka.
Mennyit tudsz az Európai Unióról? Mérd fel tudásod és nyerj! >>> |
Az Európai Parlamentben (EP) képviselői kezdeményezésre aláírásgyűjtés indult Blair jelölése ellen, a Benelux országok pedig külön közleményben foglaltak állást személye ellen. Legfőképpen azt ellenzik, hogy egy nem schengeni és az eurót elutasító országból kerüljön ki az integrációt megtestesítő elnök. Hírek szerint Jan Peter Balkenende holland kormányfő nem utasítaná vissza, ha az EU csúcs "megkínálná" az Európai Tanács elnökének tisztségével, és felmerült Guy Verhofstadt volt belga kormányfő, az EP liberális frakciója vezetőjének neve is.
Részben új tisztség az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője. Régi annyiban, hogy Javier Solana személyében már most is megjelenik a nemzetközi fórumokon az EU képviselője, szerepet játszik a nemzetközi válságok rendezésében. Újdonság, hogy a főképviselő az Európai Bizottság alelnöke lesz, hazája más biztost nem jelölhet.
Újrázók - nem kell aggódniuk állásuk miatt?
A magyar "biztos" Veres nem biztos: "bronzérmet" kapott Bajnai meglepetése: korai még biztost jelölni Veres: nem tolmácsot, politikus szakembert várnak Veres János képviseli majd hazánkat az Unióban? |
Luxemburg harmadszor is Viviane Redinget (információs társadalom, média) küldi Brüsszelbe. Litvánia sem váltja fel más jelölttel Algirdas Semetát (költségvetés), aki július óta van a testületben. Szlovénia is ragaszkodik Janez Potocnikhez (tudománypolitika), aki szívesebben váltana gazdasági területre. Tallinn támogatja az észt Siim Kallast (alelnök, adminisztráció).
Búcsú
Nőket akar Barroso |
London támogatja Tony Blairt tanácselnöki ambíciójában, és a bizottság tagjának Shriti Vadera egykori minisztert jelölné.
Kit tárcsáznak majd, ha az EU-t akarják hívni?
Párizs ugyan cáfolja, hogy Bernard Kouchner külügyminisztert akarná külpolitikai főképviselőnek, de - régi igazság Brüsszelben - nem komoly jelölt az, akinek neve túlságosan korán fölmerül, és nem cáfolja vehemensen... Ringbe szállna Michel Barnier volt biztos is, és felmerült Christine Lagarde gazdasági miniszter neve is, legalábbis, ha neki állhat a pénzügyi tárca. Arra az egykori lengyel privatizációs miniszter is szemet vetett: Varsó Janusz Lewandowskit jelöli.
Távozik a holland liberális Neelie Kroes (versenypolitika), őt Ernst Hirsch Ballin igazságügyi miniszter követheti. Szintén a hazai politikai erőviszonyok megváltozása miatt távozik a svéd Margot Wallström alelnök, követheti őt az Európa-ügyi miniszter, Cecilia Malmström, vagy a fejlesztési miniszter Gunilla Carlsson. Prágában még nem dőlt el, hogy marad-e Vladimír Spidla (szociálpolitika), avagy Alexandr Vondra volt kormányfőhelyettes váltja. Meglena Kunevát (fogyasztóvédelem) a bolgárok a jelenlegi külügyminiszterrel, Rumjana Jelevával váltanák fel.
Egyelőre önjelölt a halászati biztos posztjára Joe Borg, mivel hazája, Málta még nem foglalt állást. Róma sem nyilatkozott, hogy posztján hagyja-e Antonio Tajanit (közlekedéspolitika). Maradna Brüsszelben a görög Sztavrosz Dimasz (környezet) is, ám a választásokon győztes szocialisták az egykori biztost, Anna Diamantopoulout küldenék helyette. Cipruson nem zárják ki, hogy Androulla Vassziliou (egészségügy) marad a testületben. Nem fedte még fel kártyáit Dublin, csak annyi bizonyos, hogy távozik Charlie McCreevy (belső piac); sajtójelentések szerint az EP egykori liberális elnöke, Pat Cox követi, de Maire Geoghegan-Quinn volt igazságügyi miniszter neve is felmerült.
A románok most nem kapnak kárpótlást
Bukarest a volt mezőgazdasági minisztert, Dacian Ciolost jelöli, és bár választásával jelezni akarta, hogy igényt tart az agrárpolitikai tárcára, brüsszeli megfigyelők nem sok esélyt adnak arra, hogy Barroso most akarná kompenzálni a románokat azért, mert 2007-ben a legsúlytalanabb, a nyelvi sokszínűség mesterségesen kreált tárcáját juttatta Leonard Orbannak. Mariann Fischer-Boel agrárbiztost Dánia Connie Hedegaard környezetvédelmi miniszterrel vagy Eva Kjer Hansen agrárminiszterrel váltaná fel.
Napirend előtt - hétfő az EP-ben
Reformszerződés: Szlovákia is felmentést akar
Lisszabon: Václav Havel kiborult Klausra
Uniós reform: már csak Václav Klauson bukhat el
Igent mondhatnak az írek a szerződésre
Hajszálon múlt, de újrázhat Barroso
MTI, Privátbankár