Ha a egy diáknak összegyűlik 50 igazolatlan órája, akkor a jegyzői gyámhatóság - az iskola jelzése alapján - felfüggeszti az iskoláztatási támogatást és védelembe veszi a gyermeket.
A Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Szociális és Gyámhivatalhoz önkormányzati jelzés még nem érkezett arról, hogy a térség 229 településén lenne olyan iskolai tanuló, aki már túllépte volna az 50 órás igazolatlan hiányzást, de nem hivatalosan egy nyírbátori esetről már van tudomása a közigazgatási hatóságnak - közölte Kelemen Barnabás, a szervezet vezetője az MTI érdeklődésére.
Tóth Árpád, Nyírbátor jegyzője megerősítette az MTI információit: egy általános iskolai tanuló már valóban túllépte az 50 órás igazolatlan hiányzást a kisvárosban, s az ügyben megindítják az eljárást. A törvényi kötelezettségnek megfelelően intézkednek a családi pótlék fizetésének felfüggesztéséről, gyám kirendeléséről, sőt szabálysértési eljárás is indul a szülők ellen.
Nyíregyházán a címzetes főjegyző szerint 6 gyermek került közel az ötven órás igazolatlan hiányzáshoz, további 16 pedig túllépte a 10 tanórás hiányzási határt. Göndör Judit, az észak-borsodi Kazincbarcika városházának szóvivője arról számolt be, hogy a városban 2.600 általános iskolás korú gyermek van, és a keddi jelzés szerint egy-két tanulónál már előfordult olyan mértékű mulasztás, amikor a hivatalos eljárást meg kell indítani, ez jelenleg zajlik.
A 2010. évi LXVI. törvény 2010. augusztus 30-ai hatállyal arról intézkedik, hogy ha a egy diáknak összegyűlik 50 igazolatlan órája, akkor a jegyzői gyámhatóság - az iskola jelzése alapján - felfüggeszti az iskoláztatási támogatást és védelembe veszi a gyermeket. A jegyzőnek e körben mérlegelési lehetősége nincsen.
A Nemzeti Erőforrás Minisztérium szociális, család- és ifjúságügyért felelős államtitkárságának az MTI-hez eljuttatott, s az egyes települések illetékes hivatalaihoz elküldött módszertani útmutatójában az olvasható: három havonként és a tanév vége után a jegyzői gyámhatóságnak felül kell vizsgálnia, hogy továbbra is indokolt-e a felfüggesztés, azaz a gyermek helyzete rendeződött-e, teljesíti-e tankötelezettségét. A jegyzői gyámhatóság csak akkor szüntetheti meg a felfüggesztést, ha a vizsgált időszakban a gyermek egy óráról sem hiányzott igazolatlanul.
A folyósítást határozatlan időre kell felfüggeszteni, annak kezdő időpontja a döntés hónapját követő második hónap első napja. A támogatást - a részére megküldött jogerős döntés alapján - a Magyar Államkincstár családi pótlékot folyósító regionális igazgatósága a helyi önkormányzat családtámogatási folyószámlájára utalja.
Az iskoláztatási támogatás felfüggesztésének megszüntetése után a gyermek védelembe vételét még legalább a felfüggesztés idejével megegyező időtartamig, de legkésőbb a nagykorúság eléréséig fenn kell tartani, megelőzendő az újbóli tankötelezettség-mulasztást.
Az oktatási államtitkárság az MTI kérdésére közölte: a korábbi Oktatási és Kulturális Minisztériumnak nem voltak adatai arra vonatkozóan, hogy melyik településen hányan lépték túl az 50 tanórás hiányzást, csak azokat az eseteket összesítették, amikor a tanév ismétlésére kényszerültek a diákok hiányzásaik miatt. Terveik szerint az idei tanévtől azonban országos szinten statisztikát vezetnek majd az egyes településeken tapasztalható igazolt és igazolatlan hiányzásokról.
MTI