1p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az EU nyomásának hatására immár a "normalizálódás jelei" látszanak a magyar kormány gazdaságpolitikájában - vélekednek legfrissebb helyzetértékeléseikben londoni felzárkózó piaci elemzők.
Az EU nyomásának hatására immár a "normalizálódás jelei" látszanak a magyar kormány gazdaságpolitikájában - vélekednek legfrissebb helyzetértékeléseikben londoni felzárkózó piaci elemzők.

A Cityben emellett továbbra is szinte konszenzusos vélemény, hogy az októberi helyhatósági választások után Magyarország ismét tárgyalásokat kezd a Nemzetközi Valutaalappal (IMF).
    A JP Morgan, a világ egyik legnagyobb pénzügyi szolgáltató csoportja csütörtökön Londonban befektetőknek kiadott negyedik negyedéves globális piaci előrejelzésében megerősítette azt az "alapeseti" várakozását, hogy a jövő hónapban esedékes önkormányzati választások után a magyar kormány újrakezdi a tárgyalásokat az IMF-fel, és "végső soron lesz új hitelmegállapodás".

Ennek oka nem az, hogy Magyarországnak azonnal szüksége lenne a valutaalap pénzére, hanem az, hogy egy új IMF-program biztosítaná "az égetően szükséges hitelességet" a kormány gazdaságpolitikájához - vélekednek a JP Morgan londoni feltörekvő piaci elemzői. A cég szerint egyébként máris a "normalizálódás jelei" mutatkoznak a magyar gazdaságpolitikában, miután "az EU nyomására" a Fidesz elállt a jövő évi államháztartási hiánycél növelésének tervétől, és elkötelezte magát a hazai össztermék (GDP) 3 százaléka alatti deficit mellett.

Jövő évi finanszírozás: deviza vagy forint? 
A Morgan Stanley bankcsoport londoni befektetési és kutatási részlege által ugyancsak csütörtökön kiadott közép-európai áttekintés megállapítja, hogy "az IMF által dobott mentőkötél" kulcsfontosságú volt a térség stabilizálásában. A cég londoni elemzői szerint a valutaalap és az EU segítsége - valamint az a mind erősebb piaci meggyőződés, hogy e két forrásból szükség esetén még további segítség várható - támasztotta alá a közép-kelet-európai befektetési termékek árfolyamát és a térségbe vetett bizalmat.

A Morgan Stanley grafikus elemzése kimutatja, hogy Magyarország az IMF-től, az EU-tól, a Világbanktól és az uniós tulajdonban lévő Európai Beruházási Banktól az éves GDP-érték összesen 23 százalékának megfelelő támogatást kapott eddig.

Három a magyar igazság
A cég elemzői szerint ugyanakkor a Morgan Stanley által a magyar adósságpálya fenntarthatóságára kidolgozott és lefuttatott szimulációs modell azt mutatja, hogy kizárólag a feszes költségvetési politika folytatása garantálja a GDP-hez mért adósságráta stabilizálódását vagy csökkenését. A ház három - borúlátó, alapeseti, illetve derűlátó - forgatókönyvet vázol.

  • A pesszimista forgatókönyv abból a feltételezésből indul ki, hogy mostantól évente a GDP-érték 0,3 százalékának megfelelő költségvetési lazítás megy végbe Magyarországon; ebben az esetben a modell a 2020-ig tartó előrejelzési időszak végére a hazai össztermék 100 százalékához közelítő, meredek ívben emelkedő adósságrátát valószínűsít.
  • A derűlátó forgatókönyv évente 0,1 százalékos GDP-arányos költségvetési szigorításból indul ki, és ebben az esetben a következő néhány évben a jelenlegi, 80 százalékhoz közeli szintnél valamivel alacsonyabban stabilizálódna, később enyhe lefelé tartó ívben csökkenésnek indulna az adósságráta.
  • Az alapeseti forgatókönyv a mostani költségvetési alapállás folytatódását feltételezi; ebben az esetben az elemzéshez fűzött grafikus kimutatás szerint a következő tíz évben nem emelkedne, de nem is csökkenne számottevően a magyar közadósság-ráta.

A Morgan Stanley londoni elemzői csütörtöki térségi áttekintésükben ismét felvetik, hogy Magyarország szükség esetén "könnyedén hozzáférhetne" az IMF új  "elővigyázatossági hitelkeretéhez" (Precautionary Credit Line, PCL). Ezt a köztes lehetőséget olyan országok számára dolgozták ki, amelyek a rugalmas hitelkeret (FCL) igénybevételének feltételeit még nem teljesítik, ugyanakkor a jóval szigorúbb feltételrendszerű egyéb IMF-támogatási formák nélkül is elboldogulnak.

A Morgan Stanley nem először ajánlja Magyarországnak a PCL igénybevételét. A ház londoni elemzőinek előző, minap kiadott helyzetértékelésében az állt, hogy "a PCL éppen a tökételes megoldás lenne Magyarország számára".  Ugyanezt az új IMF-megállapodási lehetőséget más nagy londoni házak is javasolták Magyarországnak.

A TD Securities nevű vezető globális befektetési tanácsadó cég londoni elemző részlegének szakértői e héten kiadott friss tanulmányukban megerősítették azt a már korábban is hangoztatott véleményüket, hogy az IMF védőhálója nélkül kétségesnek tartják a magyar gazdaság teljes körű finanszírozhatóságát a piacról.

Jóllehet Magyarország már tavaly szeptember óta nem hívott le pénzt az IMF-keretből, "nagy a különbség azonban aközött, ha egy vészfinanszírozási lehetőséget nem használnak ugyan, de az szükség esetén hozzáférhető, vagy ha ez a keret nem áll többé rendelkezésre" - írták a TD Securities citybeli szakértői.
Ez a cég is úgy tartja, hogy a Fidesz-kormány igénybe vehetné az IMF új PCL-keretét. Ezzel Magyarország levetné a teljes körű IMF-program "stigmáját", viszont ismét lenne alatta védőháló, ami tartós piaci támogatást jelentene a magyar befektetési termékeknek - vélekedtek a TD Securities londoni elemzői.



MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG