A Barclays Capital, a City egyik legnagyobb befektetési bankcsoportja, amely rendszeres olajpiaci elemzéseket is közöl, pénteki prognózisában azt jósolta, hogy mivel a fő geopolitikai tűzfészkek közeljövőbeni kioltásának - és főleg a líbiai helyzet rendezésének - esélyei "gyors ütemben csökkennek", hosszú ideig elhúzódó "turbulenciára" kell felkészülni a nyersolaj világpiacán, és az árakra ható kockázatok "erőteljesen felfelé mutatnak".
A ház előrejelzése szerint a globális termelési kapacitásfelesleg az idén jóval napi 4 millió hordó alá, a világpiaci kereslet 4 százalékára csökken. A bank londoni szakelemzői szerint a líbiai válság miatt kiesett, több mint napi egymillió hordónyi rövid szállítási útvonalú, "light sweet" típusú, vagyis magas minőségű olajpárlatok gyártására alkalmas, alacsony kéntartalmú könnyűolaj helyettesítése hosszú szállítási távú, nehezebb, kénesebb olajféleségekkel "nem a tökéletes megoldás".
A ház már előző, múlt heti olajpiaci helyzetértékelésében is kiemelte azt a véleményét, hogy a kiesett líbiai olajkínálatot azonos minőségben jelenleg "semmivel nem lehet pótolni", mivel nincs a piacon napi egymillió hordó kínálati felesleg rövid szállítási útvonalú, light sweet típusú nyersolajból. A Barclays Capital új, pénteki előrejelzése szerint a Brent globális nyersolaj-alaptípus hordójának egész éves átlagára az idén 91,0 dollárra emelkedik a tavalyi 80,3 dollárról, 2015-ben pedig már 135 dollár lesz.
A Commerzbank ugyancsak pénteken Londonban közzétett elemzésében kiemelte, hogy a termelési kapacitásfelesleg zöme Szaúd-Arábiában koncentrálódik, ezért a legnagyobb kockázatot egyértelműen az jelentené, ha erre az országra is átterjednének a megmozdulások. A cég szakelemzőinek pénteki előrejelzése szerint a további lehetséges termeléskiesések körüli bizonytalanságok miatt a nyersolaj világpiaci ára tavasszal valószínűleg eléri a 120 dollárt hordónként, ám ha nem lesznek további ellátási fennakadások, az árszint az év közepétől jó eséllyel ismét csökkenni kezd.
A Commerzbank szerint ugyanis az olajárakra jelenleg elsősorban nem a kereslet, hanem az ellátási kockázatok hatnak, és ha e kockázatok enyhülnek, az árakban érvényesülő kockázati prémiumnak is csökkennie kell. A ház ennek alapján azzal számol, hogy az idei második félévben ismét 100 dollár alatt lesznek az olajárak.
A Commerzbank elemzői ugyanakkor borúlátóbbak az idei egész évi átlagárral kapcsolatban, mint a Barclays Capital. A cég szakértői pénteki prognózisukban 103 dolláros hordónkénti Brent-átlagot jósoltak 2011 egészére, kiemelve, hogy ez 12 dollárral magasabb a ház korábbi várakozásánál.
A JP Morgan bankcsoport stratégáinak pénteki kimutatása szerint azonban a világgazdaságot meglehetősen robusztus növekedés közepette éri a jelenlegi olajsokk. A ház, amely minden hónapban közzéteszi a világgazdaság egészére kivetített, a legnagyobb nemzetgazdaságok feldolgozó és szolgáltatási szektorainak teljesítményadataiból képzett saját, összesített beszerzőmenedzser-indexét (PMI), februárról kiadott pénteki összegzésében közölte, hogy az általa kiszámított összágazati kibocsátási mutató a múlt hónapban 59,4 pontra emelkedett a januári 58,3 pontról.
A JP Morgan szakelemzői szerint ez 2006 áprilisa óta a legmagasabb érték, és 4,25 százalékos - vásárlóerő-paritáson mérve 5,25 százalékos - éves szintre vetített világgazdasági növekedési ütemnek felel meg a jelen negyedévben. Ez az ütem 1,25 százalékponttal magasabb a hosszú távú adatsorok alapján számolt, még nem inflációs jellegű trendnövekedésnél - áll a JP Morgan pénteki londoni elemzésében.
MTI