1p
Londoni elemzők szerint elenyészett a líbiai válság gyors megoldásának kilátása, és emiatt a világpiaci nyersolajárakra ható felhajtóerő tartósnak ígérkezik
Mára elenyészett a líbiai válság gyors megoldásának kilátása, és emiatt a világpiaci nyersolajárakra ható felhajtóerő tartósnak ígérkezik, ugyanakkor a legfrissebb globális feldolgozóipari és szolgáltatási teljesítményindexek azt mutatják, hogy a világgazdaságot robusztus fellendülés közepette érte az olajsokk - írták pénteki helyzetértékeléseikben londoni iparági elemzők.

A Barclays Capital, a City egyik legnagyobb befektetési bankcsoportja, amely rendszeres olajpiaci elemzéseket is közöl, pénteki prognózisában azt jósolta, hogy mivel a fő geopolitikai tűzfészkek közeljövőbeni kioltásának - és főleg a líbiai helyzet rendezésének - esélyei "gyors ütemben csökkennek", hosszú ideig elhúzódó "turbulenciára" kell felkészülni a nyersolaj világpiacán, és az árakra ható kockázatok "erőteljesen felfelé mutatnak".

A ház előrejelzése szerint a globális termelési kapacitásfelesleg az idén jóval napi 4 millió hordó alá, a világpiaci kereslet 4 százalékára csökken. A bank londoni szakelemzői szerint a líbiai válság miatt kiesett, több mint napi egymillió hordónyi rövid szállítási útvonalú, "light sweet" típusú, vagyis magas minőségű olajpárlatok gyártására alkalmas, alacsony kéntartalmú könnyűolaj helyettesítése hosszú szállítási távú, nehezebb, kénesebb olajféleségekkel "nem a tökéletes megoldás".

A ház már előző, múlt heti olajpiaci helyzetértékelésében is kiemelte azt a véleményét, hogy a kiesett líbiai olajkínálatot azonos minőségben jelenleg "semmivel nem lehet pótolni", mivel nincs a piacon napi egymillió hordó kínálati felesleg rövid szállítási útvonalú, light sweet típusú nyersolajból. A Barclays Capital új, pénteki előrejelzése szerint a Brent globális nyersolaj-alaptípus hordójának egész éves átlagára az idén 91,0 dollárra emelkedik a tavalyi 80,3 dollárról, 2015-ben pedig már 135 dollár lesz.

A Commerzbank ugyancsak pénteken Londonban közzétett elemzésében kiemelte, hogy a termelési kapacitásfelesleg zöme Szaúd-Arábiában koncentrálódik, ezért a legnagyobb kockázatot egyértelműen az jelentené, ha erre az országra is átterjednének a megmozdulások. A cég szakelemzőinek pénteki előrejelzése szerint a további lehetséges termeléskiesések körüli bizonytalanságok miatt a nyersolaj világpiaci ára tavasszal valószínűleg eléri a 120 dollárt hordónként, ám ha nem lesznek további ellátási fennakadások, az árszint az év közepétől jó eséllyel ismét csökkenni kezd.

A Commerzbank szerint ugyanis az olajárakra jelenleg elsősorban nem a kereslet, hanem az ellátási kockázatok hatnak, és ha e kockázatok enyhülnek, az árakban érvényesülő kockázati prémiumnak is csökkennie kell. A ház ennek alapján azzal számol, hogy az idei második félévben ismét 100 dollár alatt lesznek az olajárak.

A Commerzbank elemzői ugyanakkor borúlátóbbak az idei egész évi átlagárral kapcsolatban, mint a Barclays Capital. A cég szakértői pénteki prognózisukban 103 dolláros hordónkénti Brent-átlagot jósoltak 2011 egészére, kiemelve, hogy ez 12 dollárral magasabb a ház korábbi várakozásánál.

A JP Morgan bankcsoport stratégáinak pénteki kimutatása szerint azonban a világgazdaságot meglehetősen robusztus növekedés közepette éri a jelenlegi olajsokk. A ház, amely minden hónapban közzéteszi a világgazdaság egészére kivetített, a legnagyobb nemzetgazdaságok feldolgozó és szolgáltatási szektorainak teljesítményadataiból képzett saját, összesített beszerzőmenedzser-indexét (PMI), februárról kiadott pénteki összegzésében közölte, hogy az általa kiszámított összágazati kibocsátási mutató a múlt hónapban 59,4 pontra emelkedett a januári 58,3 pontról.

A JP Morgan szakelemzői szerint ez 2006 áprilisa óta a legmagasabb érték, és 4,25 százalékos - vásárlóerő-paritáson mérve 5,25 százalékos - éves szintre vetített világgazdasági növekedési ütemnek felel meg a jelen negyedévben. Ez az ütem 1,25 százalékponttal magasabb a hosszú távú adatsorok alapján számolt, még nem inflációs jellegű trendnövekedésnél - áll a JP Morgan pénteki londoni elemzésében.

 

 

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG