E véleményüknek adtak hangot a Morgan Stanley bankcsoport londoni befektetési részlegének szakértői is, akik az utóbbi két hétben Budapesten tárgyaltak politikai elemzőkkel, közgazdászokkal, kereskedelmi és jegybanki illetékesekkel, valamint az Államadósság-kezelő Központ (ÁKK) tisztviselőivel. A tájékozódó megbeszélésekről Londonban kiadott részletes beszámolójukban azt írták: megbeszéléseiken "széleskörű megerősítést" nyert az a nézetük, hogy a Fidesz "érti" a valutaalappal folytatandó együttműködés fontosságát.
A Morgan Stanley elemzői szerint a Fidesz reformterveket fog benyújtani olyan hiánycél meghatározásáért cserébe, amely kevésbé kedvezőtlen a növekedési kilátásokra.
"Ez nagyon különbözik a nyílt költségvetési lazítástól" - állt az elemzésben, amely 5 százalék körüli szintre emelt idei GDP-arányos hiánycélt valószínűsít a jelenlegi 3,8 százalék helyett. A cég szerint azonban ha a deficit ennél "sokkal nagyobbra" duzzadna, annak már "határozottan negatív" piaci fogadtatása lenne.
A Goldman Sachs (GS) bankcsoport legutóbbi előrejelzése is azt valószínűsíti, hogy az új kormány lazább rövid távú költségvetési feltételrendszerre törekszik majd, de készen áll szerkezeti reformok bevezetésére is, amelyek hosszú távon megtakarításokat hoznának, és fenntarthatóbbá tennék az államháztartási konszolidációt. A ház vélekedése szerint a Fidesz-kormány el fogja nyerni a Nemzetközi Valutaalap támogatását egy új stabilizációs programhoz, és ez csökkenti majd a magyar befektetési konstrukciókat terhelő kockázati felárakat.
Megvan a Fidesz kétharmada |
A Barclays Capital, az egyik legnagyobb citybeli befektetési csoport a közép-kelet-európai valuták kilátásairól minap kiadott helyzetértékelésében azt írta, hogy kényelmes győzelmének birtokában a Fidesz valószínűleg nem megy bele "egy eszkalálódó nézeteltérésbe" az EU-val és az IMF-fel az idei deficitcél kérdésében. Ha a jó viszony a két szervezettel ezen a téren fennmarad, és ha az új kormány elkötelezi magát egy adósságcsökkentő stratégia mellett, az mérsékelni fogja a helyi befektetési termékeket terhelő kockázati prémiumokat, és új portfolió-beáramlásokat vonz. Ez a forgatókönyv, ha megvalósul, a forint további erősödése mellett szól - állt a Barclays Capital előrejelzésében.
A UBS bankcsoport londoni befektetési részlegének feltörekvő piaci elemzői szintén annak a véleményüknek adtak hangot, hogy az egypárti többségi kormány mögött álló széleskörű választói mandátum lehetőséget kínál a lendületes szerkezeti reformokra. A ház szerint ezt várhatóan kedvezően értékelik a piacok, jóllehet kezdetben ezt a hatást mérsékelheti a Fidesz részletesen kidolgozott gazdasági programjának hiánya.
Az HSBC bankcsoport minapi esélylatolgatásában azt írta: megítélése szerint a piac korábban túlárazta a Fideszhez kötött politikai-költségvetési kockázatokat, tekintettel a párt "viszonylag biztató" múltbeli költségvetési teljesítményére. Emellett a Fidesz is tudatában van annak, hogy a piaci bizalom megőrzése végett szükséges "a konstruktív viszony" fenntartása az IMF-fel - állt az HSBC előzetes londoni értékelésében.
A JP Morgan bankcsoport minapi londoni elemzése azt valószínűsítette, hogy a következő kormány szeptemberig új, 2-3 éves "elővigyázatossági" készenléti megállapodás megkötését fogja javasolni az IMF-nek. A ház londoni elemzői szerint ha a valutaalap ebbe belemegy, az erősítené a Fidesz gazdasági programjának hitelességét. A JP Morgan értékelése szerint az előző Fidesz-kormány költségvetési szempontból konzervatív volt, és a párt döntéshozói tudatában vannak a fenntartható költségvetési politika szükségességének.
A befektetők egyértelmű irányt várnak
Két választókerület kivételével mindenhol a Fidesz vezet
Mindenhol lezárult a szavazás - eredmények csak hetek múlva
Szonda Ipsos: a Fidesznek meg lesz a kétharmad
Választás: sehol sincs sorban állás
Az emberek fele sem ment el szavazni
MTI