
A Sweco svéd mérnöki iroda egyik munkatársa, Anders Larsson elmondta: számításaiknál azt vették alapul, hogy átlagosan 48 ember él egy négyzetkilométeren a Földön, és átlagosan 20 méterre vannak egymástól az egyes otthonok. „Így tehát ha a Mikulás Kirgizisztánban él, és a föld forgásával ellentétes irányba indul el, máris 48 órája van az ajándékok kézbesítésére” - fogalmazott Larsson.
A Mikulásról sokáig azt gondolták, hogy az Északi Sarkon él, bár számos település - például a finn Rovaniemi - is azt állítja magáról, hogy a Télapó állandó lakhelye náluk található. A Sweco azonban feltérképezte, merre kell mennie a Mikulásnak, hogy a leghatékonyabban végezze el dolgát, és arra jutottak: ezekről a helyekről kiindulva nem lenne elég idő arra, hogy mindenkihez időben odaérjen - bár ez az állítás meglehetősen ironikus, hiszen az optimális útvonal sem egy sétagalopp.
„Minden háznál 34 mikroszekundumra állhat meg” - állítja a jelentés. Ez idő alatt le kell csúsznia a kéményen, ki kell osztania az ajándékokat, ehet egy kis sütit, ihat tejet – már ha van neki kikészítve -, majd fel kell pattannia szánjára, hogy folytathassa útját.
A Mikulás szarvasainak másodpercenként 5800 kilométeres sebességgel kell repülniük, ha időben akarnak végezni a feladattal. Mindazonáltal egy interneten keringő írás szerint a szán (megpakolva egy bolygónyi gyereknek elegendő ajándékkal) szuperszónikus sebességgel haladva a légellenállás miatt minden bizonnyal pillanatok alatt elégne – egészen pontosan 4,26 ezredmásodperc alatt válna hamuvá a Mikulás, a szarvasok és az ajándékok is.
Mindenhol ott lesznek a rendőrök decemberben
Mikulás rali: minden adott a hozamvadászathoz
Rekordra készülnek a Kossuth téren
Tudjuk, mit veszel idén karácsonykor
AFP