A visegrádi országok közül Csehországban és Szlovákiában egyaránt jobb a mutató a magyarországinál - a GDP ezekben az országokban az uniós átlag 80, illetve 74 százalékát teszi ki, Lengyelországban a mutató 62 százalékon áll. Magyarországon a vásárlóerő-paritáson számított egy főre jutó GDP uniós csatlakozásunk évében, azaz 2004-ben az EU-átlag 63,2 százalékát tette ki.
Magyarország bruttó hazai terméke 2011 I. negyedévében 2,5%-kal, a naptárhatás kiszűrésével 2,4%-kal nőtt az előző év azonos időszakához képest. A szezonálisan kiigazított adatok szerint a gazdaság teljesítménye az előző negyedévhez képest 0,7%-kal bővült. |
Mind a 27 tagországot figyelembe véve a 100-nak vett uniós átlagon belül meglehetősen nagyok az eltérések, a skála 43 százaléktól egészen 283 százalékig terjed, vagyis a legrosszabbul és legjobban szereplő ország közötttöbb mint hatszoros a különbség.
Az unió többi államához képest messze kiemelkedik Luxemburg, ahol a vásárlóerő-paritáson számolt egy főre jutó GDP az uniós átlag 283 százaléka, azaz majdnem háromszorosa, míg az utolsó helyen álló Bulgáriában az arány mindössze 43 százaléka. Bulgária mellett Románia marad el legjobban az uniós átlagtól, a maga 45 százalékával.
Az élmezőnyben - az GDP-t 20-30 százalékkal meghaladók csoportjában - van Hollandia, Dánia, Írország, Ausztria és Svédország. Németország, Belgium, Finnország és az Egyesült Királyság 10-20 százalékkal áll az átlag felett. Az euróövezeti átlag 8 százalékkal múlja felül az uniós átlagot.
Egy főre eső GDP vásárlóerő-paritáson mérve, 2010. (EU27=100)
Forrás: Eurostat / Privátbankár
Az utóbbi időben adósságproblémákkal küszködő országok közül Spanyolországban nagyjából az EU-átlaggal azonos az egy főre jutó GDP, Görögországban 89 százaléka, Portugáliában 81 százaléka.
MTI, Privátbankár