
A Merrill Lynch londoni elemzője szerint "kézenfekvőbb" lenne, ha az MNB augusztusban - amikor egyébként is új inflációs jelentés jön ki - hajtana végre újabb negyed százalékpontos kamatcsökkentést. A ház által várt menetrend alapján az MNB az idén augusztusban, októberben és decemberben csökkenti negyed százalékpontos lépésekkel alapkamatát, vagyis az év végére 7,00 százalék lenne a jegybanki kamat. A Merrill Lynch előrejelzése szerint ez 2008 végéig 6,25 százalékra csökken tovább.
A Goldman Sachs globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének előrejelzése szerint a júniusi monetáris tanácsi ülés óta közzétett új inflációs adatok "nem voltak nagyon bíztatók": a teljes kosárra számolt infláció még gyorsult is valamelyest, a hatósági árszabályozási körön kívül eső szolgáltatási szektor inflációja pedig stagnált. A GS szerint a béradatokra az MNB most valószínűleg kevesebb figyelmet fordít, mindazonáltal a bérkiáramlás a prémiumok nélkül számolt magánszektorbeli bruttóbér-kategóriában szintén gyorsult (májusban). Jóllehet ez alapvetően nem akasztja meg folyamatában a monetáris enyhítést, arra azonban jó ok, hogy az MNB ezúttal szünetet tartson, áll a Goldman Sachs londoni előrejelzésben, amely szerint a jelenlegi bizonytalan környezetben a jegybanknak valószínűleg nem áll szándékában havi negyed százalékpontos ütemben csökkenteni kamatát.
A GS szerint is kivárásra ad alkalmat emellett, hogy az MNB stábja augusztusra új inflációs jelentést állít össze, és az akkori kamatdöntést a jegybank így sokkal több, részletesebb információra alapozva hozhatja meg.
Az elemzés szerint a kamatcsökkentés mellett szólna ugyanakkor az, hogy a forint továbbra is viszonylag erős, és az MNB-t aggaszthatja az a lehetőség, hogy az árfolyam megközelíti az erős sávszélt. A Goldman Sachs összességében azonban nem számol kamatcsökkentéssel hétfőn; várakozása szerint a jegybanki alapkamat 7,00 százalékra csökken az év végéig, és 6,5 százalékra 2008 első negyedének végéig. Az előrejelzés szerint a csökkentési ütem "felgyorsulhat valamelyest" az ősszel, ahogy határozottabbá válik az infláció lassulása - a cég szeptemberre 5 százalékos éves inflációt jósol -, és ez valószínűleg gyengíti majd az inflációs várakozást is.
Raffaella Tenconi, a Dresdner Kleinwort londoni Magyarország-elemzője ugyanakkor már hétfőre várja az újabb negyed százalékpontos csökkentést, azzal érvvel, hogy újabb adatok mutatják a belső fogyasztás gyengülését, és az infláció belül van a várakozásokon. Tenconi a júniusi monetáris tanácsi ülés jegyzőkönyvéből azt a következtetést vonta le, hogy a testület tagjainak többsége szerint enyhült az inflációs kockázat. A bérnövekedés magas ugyan, de az MNB úgy tartja, hogy a nominálbér-emelkedésből legalább 3 százalékpontnyi a feketegazdaság visszaszorítására tett kormányzati erőfeszítések statisztikai hatásaiból ered.
Az inflációs és a munkapiaci bizonytalanságok az óvatos jegybanki alapállást mellett szólnak, ugyanakkor mivel a júniusi negyed százalékpontos csökkentésnek is erőteljes volt a támogatottsága, és azóta távozott a tanácsból Adamecz Péter és Auth Henrik - őket a londoni elemzői közösségben egyöntetűen a "héják" között tartották számon -, a londoni Dresdner-részleg előrejelzése szerint "erős az esélye" egy újabb negyed százalékpontos csökkentésnek ebben a hónapban.
A JP Morgan befektetési csoport hétvégi londoni elemzése szerint a ház "az elemzők zömével együtt" változatlan kamatra számít hétfőn, és arra, hogy az MNB legközelebb augusztusban csökkenti alapkamatát. A cég szerint azonban "nagyon szorosak az esélyek", és "az sem lenne meglepő", ha a jegybank hétfőn mégis végrehajtana egy kamatcsökkentést, már csak azért sem, mert a piac is ezt árazza. A JP Morgan szerint a magyar pénzügypolitika az elmúlt időszakban "eléggé ellentmondásos", és az MNB-t bírálatok érték, amiért a "váratlan" júniusi kamatcsökkentést a döntés előtt nyilvánosan nem ismertetett adatmódosításokra és modellekre alapozva hajtotta végre.
A ház szerint ha a magyar jegybank figyelme most a forint erejére és az erőteljes piaci hangulatra összpontosul, az igazolhatja a hétfői kamatcsökkentést, tekintve a viszonylag enyhe középtávú inflációs kilátást. Az előrejelzés szerint azonban a JP Morgan alapeseti forgatókönyvében továbbra is augusztusi folytatás és 7,00 százalékos idei év végi jegybanki kamatszint szerepel. A ház távlati prognózisa 2008 első negyedévének végére 6,50 százalékig tovább csökkenő alapkamattal számol, és azzal, hogy a kamat a jövő év végéig megmarad ezen a szinten.
Csak ez a reformfáradtság ne lenne...
Összefogás nélkül maradunk, ahol vagyunk
A devizakereskedők mást mondanak, mint az elemzők
A lakosság több pénzt érez zsebében
Gyurcsány: Már a világ is hisz nekünk!
Bye-bye kamatcsökkentés!
Majdnem patthelyzet
MTI