Kormányválság 2009 Minden, amit tudni érdemes: részletek >>> Ön kit látna szívesen a miniszterelnöki székben? Szavazzon! |
"A másik egyértelmű megoldás az lenne, ha mihamarabb idő előtti választásra kerülne sor. Ez még mindig jobb, mint az elhúzódó káosz és a folyamatos bukdácsolás a mélyben. Ráadásul még azon az áron is, hogy azt a populista Orbán nyeri meg, ami például biztosan nem fog használni a Szlovákiához fűződő viszonynak. Kérdéses az is, hogy segít-e ez a magyar gazdaságnak. Ehhez ugyanis Orbánnak meg kellene valósítania azokat a reformokat, amelyek bevezetését eddig hatékonyan akadályozta. Világosan látja-e ezt, és meg akarja-e csinálni? És szinte biztos, hogy amennyiben megteszi, az ellentétes lesz választási ígéreteivel, s pont olyan helyzetbe kerül, mint a csaló Gyurcsány" - zárja jegyzetét a Sme.
A jobboldali Orbán és a szociáldemokrata Fico több dologban hasonlít, mint különbözik?
Ugyanez a szlovák véleményformáló lap kommentárt is közöl a magyarországi helyzetről, melyben megállapítja, hogy sok a hasonlóság és a párhuzam a magyarországi Fidesz és a szlovákiai Irány-Szociáldemokrácia (Smer) párt között.
A lap úgy látja, hogy azon ígéreteknek a többségét, amelyeket Orbán Viktor ellenzékben tett, Robert Fico kormányzati pozícióban megvalósítja. Fico a cseh szociáldemokraták hétvégi kongresszusán Prágában szélsőségesen jobboldali pártnak nevezte a Fideszt. A Smer azonban sokkal jobban hasonlít rá, mint azt a kormányfő gondolja.
"Fico kormánya Szlovákiában az utóbbi években a gyakorlatban szinte pontosan azon dolgok megvalósítását szorgalmazta, amelyeket Orbán Viktor Magyarországon hangoztatott és támogatott. Ha tehát a Fidesz nagyon szélsőséges párt, akkor a Smerben szintén komoly szélsőségesek ülnek" - szögezi le az újság. Ennek a véleménynek a bizonyítására több konkrét példát említ. A lap szerint a párhuzam az egészségügyben a legláthatóbb. A Fidesz a magyar kommunistákkal együtt aláírásokat gyűjtött a kórházak privatizációja ellen, Fico kormánya Szlovákiában leállította a kórházak átalakítását és magánosítását. A Fidesz támogatta a vizitdíjak megszüntetésére irányuló népszavazást, Fico kormánya hatalomra kerülése után a díjak többségét azonnal megszüntette. Orbán ellenzi az egymással versengő egészségügyi biztosítók modelljét, Fico kormánya Szlovákiában meg akarja szüntetni ezt a korábban bevezetett modellt.
A Fidesz ellenzi a budapesti repülőtér és a MÁV Cargo magánosítását, Fico ugyanezt teszi Szlovákiában. Sem a Fidesztől, sem a Smertől nem áll távol a populista osztogatás. Orbán pártja támogatta a 13. nyugdíj bevezetését, sőt a választási kampányban 14. nyugdíjat is megígért. Fico kormánya hasonló "karácsonyi" ajándékkal lepte meg a nyugdíjasokat.
Mindkét párt nyitott volt az együttműködésre azokkal a pártokkal, amelyeket szélsőségeseknek, szélsőjobboldaliaknak szokás minősíteni. A Fidesz soha nem zárta ki, hogy együttműködhetne a Csurka István vezette MIÉP-pel, bár nem léptek koalícióra. A Smer viszont bevette a koalícióba a Szlovák Nemzeti Pártot... Bár voltak hasonló előzmények, de egy magát szociáldemokratának minősítő párt ilyet még nem tett.
"Ezek a példák azt mutatják, hogy a +jobboldali+ Fidesz és a +szociáldemokrata+ Smer nagyon hasonlít egymásra. A Fidesz és a Smer valójában a baloldali populizmus és a szalonnacionalizmus kombinációjának alapján felépített pártok és nyitottak a szélsőséges pártokkal való együttműködésre, bár azok választóit leginkább saját soraikban látnák szívesen. Hovatovább csak egyetlen különbség marad: Fico és társai politikai karrierjüket a kommunista pártban, míg Orbán és társai a kommunista rendszer ellenzékében kezdték..." - zárja kommentárját a Sme.
Készüljünk fel első előrehozott voksolásunkra?
Surányi nemet mondott
MSZP: Sólyom ne szóljon bele a pártpolitikába
Veres: az új kormányfő vállaljon többet