A 2010-es felminősítések után a Coface a napokban tíz országot minősített le. Köztük vannak olyanok, amelyeket már tavaly decemberben is ez a sors ért utol (például Portugália vagy Ciprus), olyanok, amelyeket negyedéve még felminősítettek (Egyesült Királyság), másokat negatív figyelési listára helyeztek (így Japánt vagy Egyiptomot), de a többség besorolását változatlanul hagyta a Coface.
A Coface – amely nem az államadósságot ítéli meg, hanem az egyes országok vállalatainak fizetésképtelenségi veszélye alapján alakítja a besorolást – most úgy látja, hogy a világgazdaság talpra állása ugyan folytatódik, de a korábban vártnál kevésbé dinamikusan. Nem kis részben amiatt, mert folytatódik a nemzetközi kőolajárak emelkedése, köszönhetően a kőolajexportáló országok egy részében tapasztalható társadalmi-politikai feszültségeknek és a világ harmadik legnagyobb olajimportőrének számító Japán helyreállítási igényeinek - írja a közlemény.
„Azután, hogy 2010-ben egyértelmű volt a helyzet javulása, most ismét a kockázatok növekedésének vagyunk a tanúi. Ezúttal az első negyedév politikai zavargásai, illetve természeti katasztrófák okolhatók a romló helyzetért” - így összegezik a globális folyamatokat a Coface elemzői. Hozzátéve: a gazdasági visszaesés a feltörekvő országokat is érinti. A hatvan országban jelen lévő hitelbiztosító szakemberei egyébként most úgy látják, hogy a világgazdaság egésze az idén 3,2 százalékkal fog nőni, ami 0,2 százalékponttal lassúbb ütem, mint amit korábban vártak. Ezen belül a fejlett országok dinamikája 1,7, a fejlődőké ugyanakkor 5,6 százalékos lehet 2011-ben. Az előrejelzésekben már bele van kalkulálva egyes euróövezeti országok kritikus adóssághelyzete, valamint a fejlődő országok lassuló növekedése, ami főként bizonyos ázsiai országok által bevezetett, a gazdaság túlhevülését kezelni hivatott intézkedéseknek köszönhető.
Japán
Az ázsiai szigetország ezúttal nem úszta meg: besorolását (ami a lehetséges legjobb) ugyan érintetlenül hagyta a Coface, ám negatív kilátással látta azt el. A természeti katasztrófák nyomán az ország gazdaságának növekedése a korábban prognosztizált 1,5 százalék helyett legfeljebb 0,3 százalék lehet az idén (tavaly még 3,9 százalékos volt).
Euróövezet
Az elit klubhoz tartozó néhány ország adóssághelyzetének válsága miatt a Coface 0,5 százalékponttal 1,3 százalékra vette vissza az idei növekedési kilátásokat a zóna egészében. Ennek ellenére csak Portugália és (a görög helyzet hatása miatt) Ciprus besorolása romlott A4-re, illetve A3-ra.
Az eurózónán kívül lévő Egyesült Királyság ugyan nem került leminősítésre, de pozitív figyelőlistás besorolása megszűnt, köszönhetően a komoly megszorító csomag miatt visszaeső fogyasztói bizalomnak. A termelő vállalatok nyeresége nagyon be fog szűkülni a növekvő termelési árak miatt.
Észak-Afrika, Közel-kelet
E két régióban az elmúlt hónapokban tapasztalható politikai bizonytalanságok negatív hatást gyakorolhatnak az állami költségvetési politikára és visszavethetik a gazdaság teljesítményét. Mindezeket is figyelembe véve a Coface negatív figyelőlistára tette Egyiptomot (Bî) és Tunéziát (A4î). Szíriában (Cî) a politikai tiltakozások sora ellehetetleníti az üzleti környezetet, ezért a negatív figyelőlistára helyezés. Líbiában a leginkább drámai a helyzet: előrejelzések szerint a gazdaság teljesítménye 15 százalékkal zuhan az idén, a Coface ezért leminősítette az országot (D).
Oroszország, FÁK
Ez a térség lesz az egyedüli, amely az idén gyorsabban növekedhet, mint tavaly: 4,7 százalékkal a 2011-es 4,4 százalék után. Oroszországban a dinamika 4,5 százalékos lehet, köszönhetően a lakossági fogyasztás élénkülésének és az ismét emelkedő nemzetközi kőolajáraknak. A vállalatok folytatják adósságuk leépítését, s a beruházásaik visszafogottak maradnak. Az orosz vállalatok fizetési hajlandósága az elmúlt időszakban jelentősen javult, miután a válság alatt komolyan leromlott.
„A magyar cégeknek érdemes szorosan figyelemmel kísérni az oroszországi, s általában az egész térségbeli fejleményeket” – mutat rá Bagyura András, a Coface kereskedelmi igazgatója. Részint hagyományos kapcsolataink, részint földrajzi közelségünk esélyt adnak arra, hogy kivegyük a részünket a javuló kilátások miatt folyamatosan bővülő importigények kielégítésében. Európában kevés ilyen bővülő piac van, s bár nagy a verseny, vannak a magyaroknak komparatív előnyeik ebben a térségben. A magyar exportőrök számára ennek fényében is jó hír, és egyben lehetőség, hogy bíztatóak az orosz kilátások – mutat rá Bagyura.
Magyarország
Magyarország továbbra is a még befektetésinek számító A kategóriás minősítéssel rendelkezik, igaz, annak a legalsó, 4-es fokozatán. Ez az Európai Gazdasági Térségben nem egyedülálló, ilyen a besorolása Görögországnak, Írországnak, Izlandnak, Portugáliának is; miközben Bulgária és Románia a B-kategóriába esik. Igaz, Csehországot A2-ben tartja a Coface. „Reális a mostani besorolás, amit most stabilnak látunk. Veszélyek ugyan vannak, de a Coface is úgy látja, hogy rövidtávon nem várható a kockázat negatív irányú változása” – kommentálja a trendeket Bagyura András. Hozzáteszi: érdemes persze megvárni a bejelentett, illetve a már elindult kormányzati programok kibontását, kifutását. Jó lenne, ha a második félévben, a jövő év elején már javulnának a makrogazdasági számok, ami megalapozhatná a jó kilátásokat és ezzel a besorolás javítását is – fűzi hozzá.
Mire figyeljenek az exportőrök?
Ugyan maguk az országkockázati besorolások közvetlenül nem hatnak a nemzetközi partnercégek fizetőképességére, ám közvetetten igen. Mint Bagyura András kifejtette: a folyamatosan romló gazdasági környezetben az egyes cégek saját egyedi minősítése is romlani fog egy idő után, hiszen a romló megítélésű országokban nehezednek a finanszírozási feltételek (nehezebb és drágább például a banki hitel), s emiatt romlanak a fizetési szokások. Ilyen körülmények között még jobban felértékelődik a szállítói hitel. Éppen ezért azonban fokozottan ügyelniük kell a nemzetközi piacokra szállító hazai cégeknek, ne ők finanszírozzák saját exportjukat - hangzik tanácsa. Azokban az országokban ugyanakkor, amelyekben javulnak a kilátások, a kereslet is nő, s így a piacok is bővülnek, amit meg lehet lovagolni – állítja a szakértő a Coface közleményében.
Privátbankár