1p
Ismét kockázatosabbá vált a világgazdasági környezet, a romló megítélésű országokban nehezednek a finanszírozási feltételek: így romlanak a fizetési szokások is
Ismét némileg kockázatosabbá vált a világgazdasági környezet – legalábbis ez derül ki abból, hogy a Coface – miközben lefelé módosította az idei globális növekedési kilátásokat – újabb országokat minősített le. Mind a két lépésnek ugyanaz a kiindulópontja: a Japán által elszenvedett természeti csapások hatásai, az észak-afrikai, valamint a közel-keleti régió forrongása. A nemzetközi hitelbiztosító tavaly még inkább felminősített, az idén ellenkező irányú folyamat látható. Magyarország besorolása változatlan, még a befektetői kategóriába esik - olvasható a Coface közleményében. Oroszország térsége lesz az egyedüli, amely az idén gyorsabban növekedhet, mint tavaly

A 2010-es felminősítések után a Coface a napokban tíz országot minősített le. Köztük vannak olyanok, amelyeket már tavaly decemberben is ez a sors ért utol (például Portugália vagy Ciprus), olyanok, amelyeket negyedéve még felminősítettek (Egyesült Királyság), másokat negatív figyelési listára helyeztek (így Japánt vagy Egyiptomot), de a többség besorolását változatlanul hagyta a Coface.

A Coface – amely nem az államadósságot ítéli meg, hanem az egyes országok vállalatainak fizetésképtelenségi veszélye alapján alakítja a besorolást – most úgy látja, hogy a világgazdaság talpra állása ugyan folytatódik, de a korábban vártnál kevésbé dinamikusan. Nem kis részben amiatt, mert folytatódik a nemzetközi kőolajárak emelkedése, köszönhetően a kőolajexportáló országok egy részében tapasztalható társadalmi-politikai feszültségeknek és a világ harmadik legnagyobb olajimportőrének számító Japán helyreállítási igényeinek - írja a közlemény.

„Azután, hogy 2010-ben egyértelmű volt a helyzet javulása, most ismét a kockázatok növekedésének vagyunk a tanúi. Ezúttal az első negyedév politikai zavargásai, illetve természeti katasztrófák okolhatók a romló helyzetért” - így összegezik a globális folyamatokat a Coface elemzői. Hozzátéve: a gazdasági visszaesés a feltörekvő országokat is érinti.  A hatvan országban jelen lévő hitelbiztosító szakemberei egyébként most úgy látják, hogy a világgazdaság egésze az idén 3,2 százalékkal fog nőni, ami 0,2 százalékponttal lassúbb ütem, mint amit korábban vártak. Ezen belül a fejlett országok dinamikája 1,7, a fejlődőké ugyanakkor 5,6 százalékos lehet 2011-ben. Az előrejelzésekben már bele van kalkulálva egyes euróövezeti országok kritikus adóssághelyzete, valamint a fejlődő országok lassuló növekedése, ami főként bizonyos ázsiai országok által bevezetett, a gazdaság túlhevülését kezelni hivatott intézkedéseknek köszönhető.

Japán

Az ázsiai szigetország ezúttal nem úszta meg: besorolását (ami a lehetséges legjobb) ugyan érintetlenül hagyta a Coface, ám negatív kilátással látta azt el. A természeti katasztrófák nyomán az ország gazdaságának növekedése a korábban prognosztizált 1,5 százalék helyett legfeljebb 0,3 százalék lehet az idén (tavaly még 3,9 százalékos volt).

Euróövezet

Az elit klubhoz tartozó néhány ország adóssághelyzetének válsága miatt a Coface 0,5 százalékponttal 1,3 százalékra vette vissza az idei növekedési kilátásokat a zóna egészében. Ennek ellenére csak Portugália és (a görög helyzet hatása miatt) Ciprus besorolása romlott A4-re, illetve A3-ra.  

Az eurózónán kívül lévő Egyesült Királyság ugyan nem került leminősítésre, de pozitív figyelőlistás besorolása megszűnt, köszönhetően a komoly megszorító csomag miatt visszaeső fogyasztói bizalomnak. A termelő vállalatok nyeresége nagyon be fog szűkülni a növekvő termelési árak miatt.

Észak-Afrika, Közel-kelet 

E két régióban az elmúlt hónapokban tapasztalható politikai bizonytalanságok negatív hatást gyakorolhatnak az állami költségvetési politikára és visszavethetik a gazdaság teljesítményét. Mindezeket is figyelembe véve a Coface negatív figyelőlistára tette Egyiptomot (Bî) és Tunéziát (A4î). Szíriában (Cî) a politikai tiltakozások sora ellehetetleníti az üzleti környezetet, ezért a negatív figyelőlistára helyezés. Líbiában a leginkább drámai a helyzet: előrejelzések szerint a gazdaság teljesítménye 15 százalékkal zuhan az idén, a Coface ezért leminősítette az országot (D).

Oroszország, FÁK

Ez a térség lesz az egyedüli, amely az idén gyorsabban növekedhet, mint tavaly: 4,7 százalékkal a 2011-es 4,4 százalék után. Oroszországban a dinamika 4,5 százalékos lehet, köszönhetően a lakossági fogyasztás élénkülésének és az ismét emelkedő nemzetközi kőolajáraknak. A vállalatok folytatják adósságuk leépítését, s a beruházásaik visszafogottak maradnak. Az orosz vállalatok fizetési hajlandósága az elmúlt időszakban jelentősen javult, miután a válság alatt komolyan leromlott.

„A magyar cégeknek érdemes szorosan figyelemmel kísérni az oroszországi, s általában az egész térségbeli fejleményeket” – mutat rá Bagyura András, a Coface kereskedelmi igazgatója. Részint hagyományos kapcsolataink, részint földrajzi közelségünk esélyt adnak arra, hogy kivegyük a részünket a javuló kilátások miatt folyamatosan bővülő importigények kielégítésében. Európában kevés ilyen bővülő piac van, s bár nagy a verseny, vannak a magyaroknak komparatív előnyeik ebben a térségben. A magyar exportőrök számára ennek fényében is jó hír, és egyben lehetőség, hogy bíztatóak az orosz kilátások – mutat rá Bagyura.

Magyarország

Magyarország továbbra is a még befektetésinek számító A kategóriás minősítéssel rendelkezik, igaz, annak a legalsó, 4-es fokozatán. Ez az Európai Gazdasági Térségben nem egyedülálló, ilyen a besorolása Görögországnak, Írországnak, Izlandnak, Portugáliának is; miközben Bulgária és Románia a B-kategóriába esik. Igaz, Csehországot A2-ben tartja a Coface. „Reális a mostani besorolás, amit most stabilnak látunk. Veszélyek ugyan vannak, de a Coface is úgy látja, hogy rövidtávon nem várható a kockázat negatív irányú változása” – kommentálja a trendeket Bagyura András. Hozzáteszi: érdemes persze megvárni a bejelentett, illetve a már elindult kormányzati programok kibontását, kifutását. Jó lenne, ha a második félévben, a jövő év elején már javulnának a makrogazdasági számok, ami megalapozhatná a jó kilátásokat és ezzel a besorolás javítását is – fűzi hozzá.

Mire figyeljenek az exportőrök?

Ugyan maguk az országkockázati besorolások közvetlenül nem hatnak a nemzetközi partnercégek fizetőképességére, ám közvetetten igen. Mint Bagyura András kifejtette: a folyamatosan romló gazdasági környezetben az egyes cégek saját egyedi minősítése is romlani fog egy idő után, hiszen a romló megítélésű országokban nehezednek a finanszírozási feltételek (nehezebb és drágább például a banki hitel), s emiatt romlanak a fizetési szokások. Ilyen körülmények között még jobban felértékelődik a szállítói hitel. Éppen ezért azonban fokozottan ügyelniük kell a nemzetközi piacokra szállító hazai cégeknek, ne ők finanszírozzák saját exportjukat - hangzik tanácsa. Azokban az országokban ugyanakkor, amelyekben javulnak a kilátások, a kereslet is nő, s így a piacok is bővülnek, amit meg lehet lovagolni – állítja a szakértő a Coface közleményében.

Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG