
Russell Mildon, az Európai Bizottság Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Főigazgatóságának agrárpiacokért felelős igazgatója elmondta: a változtatást az indokolja, hogy az utóbbi években Európán belül is csökken a borfogyasztás, az unió borexportja nem növekszik olyan mértékben, mint a világpiac felvevőképessége, évente 10 millió hektoliterrel növekszik az eladatlan borkészlete. Ezért a reform javaslatai között szerepel egyebek mellett a szőlőkivágás támogatása 200 ezer hektáros összterületen.
Magyarország számára ez a javaslat elfogadhatatlan, Ficsor Ádám, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium szakállamtitkára kifejtette, ez a vázolt borreform egyelőre egy javaslattervezet, amely a tagállamok szakminiszterei tanácsa elé kerül. Ott döntenek majd.
- Magyarország számára sokkal több ebben a tervezetben a negatívum, jelesül a mustfeljavítás tiltása egész borvidékeket ellehetetleníthet, komoly foglalkoztatási krízishelyzeteket idézhet elô egyes régiókban, miközben vannak olyan uniós tagállamok, ahol nem támasztanak ilyen kívánalmakat a bortermelôk elé" – tette hozzá Ficsor Ádám.
- A magyarországi szőlőállomány zöme több mint 25 éves, ezért nem kivágni kell, hanem igenis ragaszkodnunk kellene a 13 ezer hektárnyi telepítési jogunkhoz – jelentette ki Kiss László, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának elnöke. – A cukor használatának tiltásával a versenyhelyzetünk nemhogy javulna, hanem kifejezetten romlana.
Igencsak rosszul járhatunk az uniós borreformmal (hanganyag)
Borreform: rombolásra több pénz, mint reklámra
Észak-Magyarország, MTI