1p
A Forsense és a Századvég közös választáskutatási programjának 2009. júliusi adatfelvétele szerint ellentmondásos a viszonyunk az Unióhoz
A Forsense és a Századvég közös választáskutatási programjának 2009. júliusi adatfelvétele szerint ellentmondásos a viszonyunk az Unióhoz, sokan ugyanis úgy gondolják, hogy vannak olyan területek ahol Magyarország a csatlakozás által hátrányos helyzetbe került. A válaszolók alig több mint egyharmada az EU csatlakozás elkötelezett híve - olvasható a Forsense és a Századvég közös választáskutatási programjának legújabb elemzésében.

A megkérdezettek többsége, közel háromnegyede valamilyen formában helyesli, hogy Magyarország csatlakozott az Európai Unióhoz, a csatlakozást teljes mértékben helyeslők aránya azonban alig haladja meg a válaszolók egyharmadát. Minden tizedik kérdezett tartozik azok közé, akik egyáltalán nem helyeslik az ország csatlakozását, a kritikusok összességében a kérdezettek negyedét teszik ki.

Pártpreferencia szerint minden jelentősebb szavazóbázissal rendelkező párt szavazói között többségben vannak a csatlakozás támogatói. Az uniós tagságot helyeslők legnagyobb arányban az MSZP (87 százalék), legkevesebben a Jobbik hívei között vannak (69 százalék).

Ennél markánsabb különbséget mutat, ha azok arányát hasonlítjuk össze, akik teljes mértékben helyeslik uniós csatlakozásunkat. Ezek aránya a szocialisták szavazói körében 50, a Jobbik hívei között alig 20 százalékra tehetők. A Fidesz szavazóinak 74 százaléka helyesli uniós csatlakozásunkat, 37 százalékuk említette, hogy teljes mértékben a tagság hívének tartja magát.

A különböző szocio-demográfiai ismérvek szerint nem oszthatók meg ennyire markánsan a kérdezettek, viszont egyértelműen látszik, hogy a jövedelem és az iskolai végzettség növekedésével párhuzamosan nő a csatlakozást helyeslők aránya, lakóhely szempontjából pedig nem az egyes településtípusok, hanem főváros és vidék között látható éles választóvonal, a budapestiek között mintegy 20 százalékkal magasabb azok aránya, akik teljes mértékben helyeslik az ország uniós tagságát.

A magyarok közepesre értékelik a csatlakozás eredményeit

A kérdezettek közel harmada véli úgy, hogy az integráció kisebb-nagyobb mértékben rontott Magyarország helyzetén. A többség, a kérdezettek mintegy fele szerint a csatlakozás javított az ország helyzetén, de az optimisták túlnyomó többsége is csak kismértékű javulást érzékelt. A vélemények megoszlása e kérdésben hasonló, mint az előző kérdés esetében: az MSZP szavazói, a magasabb jövedelműek és iskolai végzettségűek, illetve a budapestiek nagyobb arányban látják sikeresnek a csatlakozást.

Módszertan

A Forsense kérdőíves közvélemény-kutatást végzett 2009. július 8. és 20. között, melynek során 1000 véletlenszerűen kiválasztott felnőtt korú személyt kérdezett meg CATI módszerrel az európai uniós csatlakozásról.

A mintavétel alapjául a telefon-előfizetőket tartalmazó adatbázis szolgált, a válaszadók meghatározása több-szempontú rétegzett véletlen kiválasztással történt, a mintavételből fakadó hibák iteratív súlyozás segítségével kerültek korrigálásra.

A minta összetétele a legfontosabb szocio-demográfiai tényezők szerint (nem, kor, régió, lakóhely településtípusa, iskolai végzettség) megfelel a felnőtt magyar lakosság arányainak. A közölt adatok a teljes mintára vonatkozó kérdések esetén nagy valószínűséggel legfeljebb plusz-mínusz 3,1 százalékponttal térhetnek el a mintavételből fakadóan attól az eredménytől, amit az ország összes felnőtt lakosának megkérdezése eredményezett volna.
A kérdezettek között kis számban voltak azok, akik egyértelműen negatívan, vagy egyértelműen pozitívan ítélik meg a csatlakozás eredményeit. Ha a válaszokat 100-as skálára vetítjük, úgy az összes megkérdezett osztályzatának pontszáma közepes (54), de egyetlen csoportban sem látunk szélsőségesen kiugró értéket (a két végletet a Jobbik szavazói és a diplomások jelentik 46, illetve 60 ponttal).

Ellentmondásos a viszonyunk az Unióhoz

A többség ugyan támogatja Magyarország integrációját, és valamivel többen vannak azok is, akik szerint a 2004 óta tartó folyamatnak inkább pozitív hatásai voltak, az eredmények mégis azt mutatják, hogy ellentmondásos a viszonyunk az Unióhoz. A felmérés nyolc konkrét területen is vizsgálta, hogy a választópolgárok miként érzékelik az uniós csatlakozás hatásait.

A kérdezettek a mezőgazdaság kapcsán a legkritikusabbak, kétharmaduk szerint a csatlakozás hátrányos helyzetbe hozta a magyar agráriumot. Szintén többségben vannak a negatív hatást érzékelők a munkanélküliséggel, az ország gazdasági helyzetével és a hátrányos helyzetű társadalmi csoportok állapotával kapcsolatban.

Uniós rendszerért kiáltanak a gazdák

Csak az ország kulturális helyzetére, és a külföldi munkavállalási lehetőségekre gyakorolt uniós befolyást értékelte pozitívan a válaszolók többsége. A mezőgazdaság kapcsán 2007-ben még csak a kérdezettek 49, ma már 66 százaléka gondolja, hogy a csatlakozás negatív következményekkel járt, az ország gazdasági helyzetére gyakorolt hatás megítélésével kapcsolatban pedig 36-ról 45 százalékra nőtt a kritikusok aránya.

Jellemző az unióhoz fűződő ambivalens viszonyra, hogy még azok körében is magas a kritikusok aránya, akik egyébként úgy vélik, hogy a csatlakozás javított az ország helyzetén. Ebben a csoportban a válaszolók kétharmada szerint a csatlakozás hátrányos helyzetbe hozta a magyar mezőgazdaságot, egyharmada pedig úgy látja, társulásunk negatív hatást gyakorolt a hazai munkanélküliségre, illetve a hátrányos helyzetű csoportok helyzetére.

Rosszul felhasznált uniós fejlesztési források

Magyarország integrációjának kritikus értékeléséhez minden bizonnyal hozzájárul, hogy a kérdezettek nagy többsége szerint Magyarország rosszul használja fel az uniós fejlesztési forrásokat. Az uniós pénzek felhasználására adott osztályzatok értéke a 100-as skálára vetítve nagyon rossz, 37-es indexpontszámot mutat,  és csupán az MSZP szavazók osztályzatai haladták meg – csekély mértékben – a közepes átlagot.

Erősebb az érdekképviselet a romániai és a szlovákiai magyar képviselőkkel

A többség egyetért azzal az állítással, hogy az Unió parlamentjében ülő romániai és szlovákiai magyarok segíthetnek a Kárpát- medencében élő magyarság jobb érdekképviseletében. Ebben a kérdésben nagy a kérdezettek közötti egyetértés: az MSZP szavazói ugyan szkeptikusabbak, de még az ő körükben is magasabb azok aránya, akik szerint a romániai és szlovákiai magyar uniós képviselők hatékonyan segíthetik a magyar érdekképviseletet.

Nem állt meg az Euribor a csúszdán
Sok a határsértés: mi vagyunk Európa kapuja
Az EU-tagság illúzió, de stabilitás is?
Csupán közhiedelem a magas devizaadósság
Izland már számos feltételt teljesített
A Jobbik azt mondhat az EP-ben, amit akar
Eurózóna: mélyponton a hitelezés
Van elég európai "TAJ-kártya"?

Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG