1p
A jelenlegi politikai környezet és a reformfáradtság miatt a négy közép-európai EU-gazdaság egyikében sem várható különösebb lelkesedés a további mélyreható költségvetési konszolidáció iránt, és ez korlátozhatja a térség adóskockázati besorolásainak javítását, áll a Standard & Poor"s elemzésében
A jelenlegi politikai környezet és a reformfáradtság miatt a négy közép-európai EU-gazdaság egyikében sem várható különösebb lelkesedés a további mélyreható költségvetési konszolidáció iránt, és ez korlátozhatja a térség adóskockázati besorolásainak javítását, áll a Standard & Poor"s csütörtökön Londonban kiadott átfogó elemzésében, amely szerint a négyek közül még Magyarországon a legnagyobb a konszolidációs lendület.

A világ legnagyobb nemzetközi hitelminősítőjének 11 oldalas térségi áttekintése a "figyelemreméltó kivételnek" nevezi Magyarországot, amelynek kormánya átfogó költségvetési konszolidációs programba kezdett.
A több évre szóló reformcsomag melletti elkötelezettséget tükrözte, hogy az S&P a közepes befektetői "BBB plusz" szuverén magyar besorolás addigi negatív kilátását decemberben stabilra javította vissza, áll az elemzésben.

A Standard & Poor"s tavaly nyáron, már a költségvetési takarékossági csomag ismertetése után rontotta elsőrendű "A mínusz"-ról a jelenlegi "BBB plusz"-ra a magyar adósosztályzatot, arra a véleményére hivatkozva, hogy a kormány intézkedési tervének hatása elmarad a költségvetés helyzetében akkor megismert romlás mértékétől. A hitelminősítő ráadásul a leminősített osztályzaton is fennhagyta a negatív kilátást. Ezt karácsony előtt azonban visszajavította stabilra, a költségvetési program ismertté vált újabb részleteire és a végrehajtás melletti kormányzati elkötelezettségre hivatkozva.

Az S&P csütörtökön kiadott új térségi jelentése "nagyon ambiciózusnak és átfogónak" nevezi a magyar konszolidációs programot, amely a cég szerint azonban "nem annyira a döntéshozatali megvilágosodás, mint inkább az ellenőrzés alól kicsúszó közfinanszírozás kényszerének eredménye volt". A magyar államháztartási deficit tavaly meghaladta volna a GDP-érték 10 százalékát, ha a kormány a második félévben nem kezdte volna el a takarékossági intézkedések bevezetését, áll az elemzésben.

Az egyik nagy londoni befektetési ház múlt hét végén kiadott elemzésében ugyanakkor Magyarországról is azt állapította meg, hogy ott a reformfáradtság jelei mutatkoznak. A Goldman Sachs globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlege által kéthetente összeállított átfogó feltörekvő piaci elemzések legutóbbi kiadása szerint az MSZP az alacsony népszerűségi mutatók miatt most már ódzkodik a további olyan szerkezeti reformoktól, amelyek "rövid távon növelhetik a fájdalmakat".

Hacsak a magyar kormány népszerűsége nem emelkedik jelentősen - ami rövid távon nem tűnik valószínűnek -, a messze ható szerkezeti reformok bevezetésének lehetősége 2008-ban fokozatosan bezárul, mivel utána "már túl közel lesznek" a 2010-es választások, állt a GS múlt heti elemzésében.

A Standard & Poor"s csütörtöki londoni elemzése is azzal számol, hogy a magyar kormány várhatóan 2008-ban folytatja a megkezdett gazdaságpolitikát, utána azonban fennáll a konszolidációs eltökéltség lazulásának kockázata, mivel a körvonalazott intézkedések 2009-től már kevésbé egyértelműek. Ráadásul akkor már közelednek a 2010-es választások is, és Magyarországon "a választásokhoz hagyományosan a költségvetési hiány emelkedése kapcsolódik".

A hitelminősítő megjegyzi: az, hogy a térség országaiban a politika nem tudja vagy nem akarja kihasználni a kedvező gazdasági körülményeket a további szerkezeti reformokra és a még mindig magas strukturális hiányok csökkentésére, idővel korlátozó tényezővé válhat a négyek adóskockázati besorolásaiban.
A többi térségbeli országban - Szlovákiában, Csehországban, Lengyelországban - azonban a reformfáradtság eluralkodása és a politikai környezet miatt a strukturális hiányok várhatóan gyakorlatilag változatlanok maradnak 2007-2009-ben, annak ellenére, hogy a "nagyon kedvező" gazdasági környezet enyhíthetné a költségvetési konszolidációval járó fájdalmakat, áll az S&P elemzésében. Különösen "a populisták uralta" lengyel és szlovák kormány esetében fordult a figyelem a szociális kiadások felé a hiánycsökkentésről, de az államháztartási hiány mind a négy országban még 2009-ben is 3 százalék felett, vagy csak nagyon kevéssel az alatt lesz, korlátozott további jelentős csökkentési kilátásokkal, írták a Standard & Poor"s elemzői.

A hitelminősítő szerint ennek következtében a bruttó államadósság-ráták sem fognak csökkenni a négy országban: Csehországban, ahol a legalacsonyabb, 33 százalékos a GDP-arányos államadósság, és Magyarországon, ahol 67 százalékkal a legmagasabb, még adósságnövekedés is várható a következő két évben, a másik két országban stagnálni fog az államadósság-arány.

Szlovákiában mindazonáltal az erős beruházási és termelékenységi növekmény, valamint a valuta felértékelődése kordában tartja az inflációt, amivel lehetővé válhat az ország 2009-es euróövezeti csatlakozása, elsőként a négyek közül.

Nem várható azonban, hogy Csehország és Lengyelország 2012, Magyarország pedig 2014 előtt be tud lépni az euróövezetbe, áll a Standard & Poor"s csütörtöki londoni elemzésében.

Kína miatt hiába erőlködhet az egész világ?
S&P: az egyesülési-felvásárlási láz a vállalati bukások fő oka
Megtört a jég: felminősítették Japánt
Magyarország egyedüli volt, de jó ez?

MTI
Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG