1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Irak a világ legbékétlenebb országa az Economist Intelligence Unit új világranglistáján, amely Magyarországot ugyanakkor a legbékésebb országok közé sorolja
Irak a világ legbékétlenebb országa az Economist Intelligence Unit (EIU) szerdán, Londonban közzétett új világranglistáján, amely Magyarországot ugyanakkor a legbékésebb országok közé sorolja.

A világ egyik legnagyobb gazdasági-politikai elemző központja - a The Economist folyóiratot gondozó csoport társintézménye - Global Peace Index (globális békemutató) néven állította össze az első ilyen jellegű összehasonlító felmérést. A listára felvett - a világ össznépességének 95 százalékát, szárazföldi területének kétharmadát adó - 121 ország békés vagy békétlen jellegét az EIU kéttucatnyi, különböző súlyozással ellátott részindex alapján határozta meg, számszerű átfogó mutatót alkalmazva.

A vizsgált országok közül mindezek alapján Norvégia bizonyult a legbékésebbnek, 1,357 ponttal, Irak ugyanakkor a legmagasabb - vagyis legrosszabb - indexet kapta, 3,437 ponttal.
A legfontosabb részindexek között van a politikai instabilitás, az erőszakba torkolló megmozdulások valószínűsége
, a szomszédos országokkal fenntartott viszony, a 2000-2005 között megvívott belső és külső fegyveres konfliktusok száma, a GDP-arányos katonai kiadások mértéke, a 100 ezer lakosra jutó emberölések száma, a menekültek száma, a bebörtönzöttek aránya a teljes népességhez mérve, az erőszakos bűncselekmények elterjedtsége, a fegyverexport súlya a gazdaságban, és a 100 ezer lakosra jutó nehézfegyverek száma.

Norvégiáról a 44 oldalas jelentés megállapítja, hogy ebben az országban nincsenek belső konfliktusok, és a külső konfliktusokban vállalt részvétel is a békefenntartói tevékenységre korlátozódik. Az erőszakos demonstrációk valószínűsége nagyon alacsony, a politikai stabilitás és az emberi jogok tisztelete erős, és mindez harmóniában élő társadalomról tanúskodik.

Az EIU által - számos tekintélyes nemzetközi szervezet és szakértő hozzájárulásával - összeállított elemzés szerint egyértelműen megállapítható, hogy a kicsi, stabil és demokratikus országok a legbékésebbek. A lista első húsz helyezettjéből 15 nyugat- és közép-európai demokrácia; a legtöbbjük az EU tagja.

A nagyhatalmak ugyanakkor igen rosszul szerepeltek: az Egyesült Államok a 96., Oroszország a 118. helyre került.
Magyarország a 18. helyen áll
, 1,575 ponttal, megelőzve a térségben Romániát, Lengyelországot, Észtországot és Litvániát is. A közép-európai EU-tagállamok közül Magyarországgal együtt Szlovákia (17.), Szlovénia (15.) és Csehország (13.) került be a legbékésebb húsz ország közé. A térségi uniós tagállamok között a legrosszabb helyezést Bulgária kapta, amelyet a jelentés az 54. helyre sorolt.

Amerika helyezését az összeállítás a nagyon magas katonai kiadásokkal és a határokon túli fegyveres konfliktusokban vállalt jelentős szereppel indokolta; a jelentés szerint az Egyesült Államok "gyakorlatilag a világ rendőreként lép fel". Mindemellett itt a legmagasabb a bebörtönzöttek aránya az összes vizsgált ország közül, és a fejlett országcsoport átlagához mérve magas a 100 ezer lakosra jutó emberölések száma is.

A lista utolsó öt helyén Nigéria, Oroszország, Izrael, Szudán és Irak osztozik; a legbékésebb öt ország Norvégia, Új-Zéland, Dánia, Írország és Japán.
Oroszország igen rossz helyezését a felmérés készítői szerint a csecsenföldi fegyveres konfliktus és a nagyon magas börtönnépesség indokolja; ez utóbbi aránya a második legmagasabb az amerikai után a listán szereplő országok között.

Irak utolsó helyét a folytatódó háború magyarázza, amely 2005 óta egyre inkább szektariánus jelleget ölt. A jelentés szerint négymillió iraki menekült él külföldön, az ország erősen militarizált, és erős a politikai instabilitás.

Mint a mérgezett egerek: száguldunk a járdán is
Magyarország romló helyezéssel a középmezőnyben
Budapest lekörözte Brüsszelt, Londont és Prágát is

MTI
Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG