Magyarország előbb-utóbb megkapja, ami jár neki
A legfrissebb adatok is a javulást tükrözik: a külkereskedelmi termékforgalom alakulásának részletes számai alapján a külkertöbblet félmilliárd euró felett volt a hetedik hónapban. Török Zoltán szerint a jelentős többlet továbbra is fennmarad, de a kivitel és behozatal visszaesése csökkenhet a következő hónapokban.
Az egyre határozottabb németországi gazdasági élénkülés az elemző szerint a harmadik és negyedik évben már a magyar feldolgozóipar teljesítményében is tükröződni fog. Relatíve élénkülhet a gazdaság, és a növekvő feldolgozással emelkedhet a behozatal, így csökkenhet az éves összehasonlítású visszaesés mértéke.
Ugyancsak alacsonyabb ütemű visszaeséssel számol Török Zoltán a kivitelben is, a főbb exportpiacokon meginduló konjunktúra hatására. A belső kereslet azonban továbbra sem nő, a beruházások is csak lassan bővülnek, így a behozatal nem emelkedik olyan mértékben, amely az egyenleg jelentős romlását eredményezné.
Török Zoltán emlékeztetett rá, hogy nem csak a külkereskedelmi mérleg, de több fontos makromutató is jelentősen javult az egy évvel korábbihoz képest: a fizetési mérleg hiánya kezd eltűnni, a külső adósság nem dagad érdemben tovább, és az emelkedést már nem a háztartások hitelfelvétele, hanem az IMF készenléti hitelének lehívása okozza. Az államháztartás hiánya ugyan nem csökken érdemben a tavalyihoz képest, az ország pozíciója azonban ennek ellenére jelentősen javult, mivel a környező és a nyugat-európai országok GDP arányos hiánya megugrott - ismertette az elemző.
A KSH csütörtökön közölte a külkereskedelmi termékforgalom részletes adatait: az aktívum az első hét hónapban 2,582 milliárd euró volt - részletek >>
Negyedbillió forintot ver a külkertöbblet tavalyra
A feldolgozóiparunk továbbra sem éledezik
IMF: kétszer akkorát fog zuhanni Magyarország
Messze még a válság vége, Magyarország!
Csoda történt: pluszban a fizetési mérleg
MTI