A cikk szerint a nyolc új és egy régi EU-s tagállam - Magyarország és Lengyelország mellett Csehország, Románia, Szlovákia, Bulgária, Litvánia és Lettország, valamint Svédország - úgy látja, hogy a jelenlegi számítási mód hátrányos helyzetbe hozza azokat az országokat, amelyek az elmúlt években vezették be a magánnyugdíj-pénztárakat.
Olli Rehn gazdasági ügyekért és monetáris politikáért felelős biztos szóvivője a lapnak megerősítette, hogy kaptak ilyen levelet és közölte, hogy egyelőre vizsgálják a kérdést. A válasz "néhány héten belül" várható - mondta. A kezdeményezéssel kapcsolatban a lap utalt az euróövezet stabilitását biztosítani hivatott Európai Stabilitási és Növekedési Paktum szigorúbb betartatására irányuló uniós törekvésekre.
Varga Mihály a miniszterelnökséget vezető államtitkár augusztus elején a Hír TV-ben úgy nyilatkozott, hogy 1997-ben az EU, illetve az IMF "szabályszerűen arra kényszerítette Magyarországot, hogy egy kötelező magánnyugdíjpénztári rendszert vezessen be", ezért meg kellene engedniük, hogy az emiatt keletkező hiányt elszámolhassa Magyarország. Erre volt már példa 2004-2007 között - mondta.
A Nemzetgazdasági Minisztérium a szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményben emlékeztetett arra, hogy Magyarország 1997-ben hajtott végre nyugdíjreformot, az addig tisztán állami nyugdíjrendszer ekkor bővült ki a kötelező magánnyugdíjpénztári pillérrel. Ez az intézkedés a nyugdíjrendszer hosszú távú fenntarthatósága érdekében született, a reform költségvetési hatásainak ugyanakkor az elszámolási szabályokban is tükröződniük kell - írja a szaktárca.
MTI, Privátbankár