Magyarország kilátásai
Az októberi önkormányzati választások után a Fidesz-kormány immár a jövőbe tekinthet, és nekiláthat a magyar gazdaság előtt álló gondok kezelésének. Az elemzés szerint általában Magyarország gazdasági növekedése 2010-ben várhatóan szinten marad, esetleg valamelyest pozitívba fordul, majd 2011-ben csekély növekedésre lehet számítani.
A magyar növekedés motorja pillanatnyilag az export, alakulását főként a német gazdaság fejlődése határozza meg. A német export és a gazdaság egésze eddig jól működött, de az erős euró előbb utóbb a német export területén is éreztetni fogja a hatását, és ez alól nyilván Magyarország sem bújhat ki. Az egyik gond az, hogy a belső kereslet törékeny, és jelenleg minden kétséget kizáróan inkább tompítja a gazdasági növekedést. Persze érthető, ha a fogyasztók óvatosak, hiszen a háztartások hiteleinek mintegy 65%-a svájci frank alapú.
A Fidesz-kormány kétségtelenül növelte a politikai kockázatot, amikor berekesztette az IMF/EU hiteltárgyalásokat. A Saxo Bank véleménye szerint ezt a lépést szinte kizárólag rövidtávú politikai érdekek motiválták; arra számítanak, hogy a kormány hamarosan vissza fog ülni a tárgyalóasztalhoz.
Világgazdasági kilátások
Mivel az S&P 500 árfolyama közel azonos szinten van, mint az év elején, és mivel a lakáspiacok gyengesége miatt alig akad befektetés, ráadásul Dél-Európában és a legtöbb fejlett gazdaságban is folytatódnak a bajok, a Saxo Bank arra számít, hogy megreked felettünk a hidegfront, és ahogy haladunk 2011 felé, egyre több próbatétel és hányattatás közelít.
A részvények árfolyamát csak az tartja fenn, hogy a nyereség korábbi negyedévekben tapasztalt látványos növekedése alapján sokan ennek folytatódására számítanak. A Bank szerint az a baj, hogy a nyereség növekedését egyetlen egy forrás táplálja, nevezetesen az, hogy bővül a nyereséghányad, és mivel a termelékenység javításával a bevételt csak bizonyos mértékig lehet fokozni, inkább előbb, mint utóbb a forgalomnak is emelkednie kell.
A Bank arra számít, hogy az állami és helyi kiadások lefele mutató trendje folytatódik, mert a politikai döntéshozók a költségvetés egyensúlya érdekében mindenütt kuporgatnak. Bár az általános vélemény szerint a válságnak 2009 nyarán vége szakadt, állami és helyi szinten még nagyon is érezteti hatását. Sajnálatos, de a kettős mélypontú válság kockázata az elkövetkező néhány negyedév látóterében még erőteljesen jelen van - írja elemzésében a Saxo Bank.
Privátbankár