1p
Simor András szerint a kamatot majd akkor lehet csökkenteni, ha a kormány kiadáscsökkentő intézkedései beérnek
Simor András szerint a kamatot majd akkor lehet csökkenteni, ha a kormány kiadáscsökkentő intézkedései beérnek - addig is a tartósan 6%-os ráta lehet az inflációs cél tartásának ára, derült ki az MNB mai sajtótájékoztatóján.

A júniusban az MNB által készített inflációs előrejelzést vette alapul a mai kamatdöntő ülésén a jegybank monetáris tanácsa, mely 6%-on hagyta az irányadó rátát a korábbi várakozásoknak megfelelően. Az további kamatpálya kapcsán a nemzeti bankban kétirányú kockázatokat látnak.

"A létszámot elnézve, nem lepte meg Önöket a Tanács döntése" - kezdte Simon András, a jegybank sajtófőnöke a mai kamatdöntőülés utáni sajtótájékoztatót, melyen Simor András MNB-elnök a döntés hátterét ismertette. A jegybank szerdán mutatja be inflációs előrejelzését részletesen.

Egyre pesszimistább az MNB

"A Monetáris Tanács megítélése szerint a következő két évben folytatódhat a gazdaság kilábalása, azonban a kibocsátás mindvégig elmarad a potenciális szintjétől" - mondta el a jegybank elnöke. Az MNB elemzése szerint a 2011-ben a GDP-növekedés 2,6% lesz, 2012-ben pedig 2,7% - vagyis a márciusihoz képest mindkét adaton 0,3%-ot rontottak az MNB elemzői. Elsősorban a belső fogyasztás további alacsony szintje miatt, de 2011-ben a beruházások mértékének drasztikus csökkenése is meg fog látszódni.

A GDP előrejelzés legyezőábrája


A jegybank szerint a gyenge fogyasztás és a gazdaságban jelentkező költségsokkok miatt év végére az inflációs céltól érdemben eltérő adat várható, számszerűleg 3,9%, ami 2011-re a cél közelébe csökkenhet: 3,6%-ra. Így a jegybank álláspontja szerint az 5 hónapja érvényben lévő irányadó rátára még huzamosabb ideig szükség lehet. Vagy ahogy Simor András fogalmazott: az inflációs cél közelébe kerülhetünk 2012 végére, de ennek ára a tartósan 6%-on álló jegybanki alapkamat lesz. Piaci elemzők szerint is szűk lesz a jövőben az MNB mozgástere.

Az infláció éves lefutásban

                                                                                                                              Adatok: MNB

Mi kell a csökkenő kamatpályához?

Az inflációs folyamatokat az elmúlt időszakban jellemző kettősség tovább erősödött. A nyersanyagárak folytatódó emelkedésének hatása rövid távon a maginflációban is megjelenik. A költségsokkok kifutásával azonban a tartósan gyenge belföldi kereslet és a magas munkanélküliség árazási és bérezési döntésekre gyakorolt fegyelmező hatása lehet meghatározó. A laza munkaerőpiaci kondíciók lehetővé teszik, hogy a vállalatok visszafogott bérezéssel állítsák helyre profitabilitásukat - magyarázta Simor.

Az alappályát kétirányú, különböző súlyú kockázatok övezik - hívta fel rá a figyelmet az MNB első embere. A jövőbeli kamatpolitika szempontjából az egyik legfontosabb bizonytalansági tényező a nyersanyagárak alakulása. Az olaj és mezőgazdasági termékek további tartós áremelkedése az inflációs nyomás mérséklése céljából kamatemelést tehet szükségessé. A költségvetést érintő kiadáscsökkentő intézkedések nyomán a forint kockázati prémiumának esetleges további mérséklődése a forint árfolyamának erősödésén keresztül mérsékelheti az inflációs nyomást, ami középtávon teret nyithat a monetáris kondíciók lazításának. Ugyanakkor számolni kell azzal is, hogy az eurozóna perifériájának elhúzódó adósságválsága kedvezőtlenül érintheti a forinteszközök kockázati megítélését is, ami kamatemelést indokolhat.

Magyarország kockázati megítélését az elmúlt időszakban főként a feltörekvő piacok megítélése határozta meg. Az eurozóna perifériájának egyes országaiban fokozódtak az államadósság fenntarthatóságával kapcsolatos aggodalmak, azonban ez csak korlátozott mértékben hatott a régiós országok kockázati felárára, ami kedvezőnek tekinthető. A viszonylagos stabilitáshoz a konvergencia program kedvező nemzetközi fogadtatása, valamint a forint kamatfelára is hozzájárulhatott.

Privátbankár - Zsiborás Gergő

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG