A hivatal közleményében az olvasható, hogy az előző évben a gazdálkodás rendszerét négy megyei, hat megyei jogú városi, hat fővárosi kerületi, 66 városi önkormányzatnál, valamint négy nagyközségi és 32 községi önkormányzatnál vizsgálták. A vizsgálat négyévente esedékes - tették hozzá
Mint írták, 2006-ban a vizsgált önkormányzatok mintegy felénél, a 2007-2009-es években mintegy harmadánál alakult ki éves szinten pénzügyi hiány.
Az ellenőrzött önkormányzatok több mint kétharmada a 2006-2009-es években devizaalapú, változó kamatozású kötvényt bocsátott ki. A tőketörlesztés megkezdéséhez meghatározott türelmi idő fél év és öt év között változott. A kötvénykibocsátás a devizaárfolyam változása, valamint a változó kamatfeltétel miatt az önkormányzatoknak is kockázatot jelent - olvasható a közleményben.
A vizsgált önkormányzatok háromnegyede 2007 és 2009 között nem készült fel az európai uniós források felhasználására - írja az ÁSZ.
A tapasztalatok szerint az önkormányzatok felénél nem szabályozták a pályázatfigyelést végzők és a döntési, illetve a döntés-előkészítési jogkörrel rendelkezők közötti információszolgáltatási kötelezettséget, csaknem egytizednél nem írták elő a folyamatba épített, előzetes, utólagos és vezetői ellenőrzési feladatokat.
Az európai uniós forrással megvalósított, ellenőrzött fejlesztési feladatoknál a kifizetési kérelmek benyújtása után a támogatások folyósítása fél hónap és másfél év közötti időt vett igénybe. Az elhúzódást elsősorban az igénylést alátámasztó dokumentumok, számlák alaki és tartalmi hiányosságai okozták.
Az ÁSZ közölte azt is, hogy javult a költségvetés tervezési és beszámolási folyamatának megalapozottsága és szabályszerűsége, a gazdálkodás szabályozottsága, de továbbra is hiányosságokat tapasztaltak a gazdálkodási és ellenőrzési feladatok elvégzésénél.
MTI