A nemzetközi hitelminősítő kedden Londonban közölte, hogy a hosszú futamidejű portugál kormánykötvények besorolását az eddigi "A3"-ról egy fokozattal "Baa1"-re rontja, és ezt az osztályzatot is további leminősítés valószínűségére utaló megfigyelés alá veszi.
A Moody´s indoklása szerint az osztályzatrontás elsődleges tényezői között szerepel a politikai kilátások bizonytalansága, miután a parlament elvetette a további költségvetési intézkedéseket, és ezután a kormány lemondott. Ennek következtében "csökkent a politikai döntéshozatal sebessége és határozottsága".
A Moody´s három héten belül másodszor minősítette vissza Portugáliát. |
A hitelminősítő közölte: csak azért nem rontotta még nagyobb mértékben Portugália besorolását, mert arra számít, hogy a többi euróövezeti tagállam kisegíti Portugáliát, ha az finanszírozási támogatásra szorul, még mielőtt hozzáférhetne az Európai Pénzügyi Stabilitási Eszközhöz (EFSF). A Moody´s várakozása szerint az új portugál kormány valószínűleg "sürgősséggel" az EFSF-hez fog fordulni.
A cég a keddi leminősítéshez fűzött elemzésében "nagyon valószínűtlennek" nevezte, hogy a hosszú távú hitelpiacok ismét megnyílnának a portugál kormány vagy a portugál bankok számára az előtt, hogy a kormány lépéseket tesz a költségvetési program végrehajtása melletti elkötelezettségével, illetve a program végrehajthatóságával kapcsolatos kétségek eloszlatására.
Március közepén a cég agresszív mértékben, egyszerre két fokozattal csökkentette a most megvont "A3"-ra a hosszú futamidejű portugál kormánykötvény-adósságok osztályzatát, szintén az "ambiciózus" költségvetési konszolidációs célok teljesítési kockázataira hivatkozva.
Egy másik nemzetközi hitelminősítő, a Fitch Ratings a múlt héten egyszerre három fokozatú osztályzatrontással az elsőrendű befektetői sávból a befektetésre már nem ajánlott, vagyis "bóvli" kategória közvetlen közelébe - az addigi "A mínusz"-ról a köztes "BBB plusz" és "BBB" fokozatok kihagyásával "BBB mínusz"-ra - rontotta Portugália adóskockázati besorolásait, a portugál belpolitikai válságra hivatkozva.
A Fitch az új portugál besorolást negatív előjelű figyelőlistán hagyta, ami rövid időn belüli további leminősítés lehetőségére utal. Ha a Fitch Ratings innen ismét rontja a portugál besorolást, Portugália ennél a cégnél átkerülne a befektetésre már nem ajánlott, "bóvli" adóskockázati sávba (erről részletek ITT).
Jelenleg Görögország az egyetlen olyan euróövezeti tagállam, amelynek adósbesorolásai nem érik el a befektetésre ajánlott szintet a nemzetközi hitelminősítők nyilvántartásában.
Portugál bankok: vegyen fel hiteleket a kormány!
Portugália vezető bankjai azt fontolgatják, hogy leállítják az államkötvények vásárlását, egyszersmind arra ösztökélik a kormányt, hogy kérjen hitelt a nemzetközi pénzügyi közösségtől. A Jornal de Negocios című gazdasági napilap keddi beszámolója szerint a bankvezérek még hétfőn este ismertették ezzel kapcsolatos véleményüket a portugál nemzeti bank elnökével.
A Banco Espirito Santo, a Millennium bcp és a BancoBPI elnökei kifejtették: szükségesnek tartják, hogy a kormány még a június 5-ére kiírt választások előtt nemzetközi pénzügyi segítségért folyamodjon. Egyelőre egyik bank sem kommentálta a lap értesülését.
José Sócrates miniszterelnök március végén mondott le, azt követően, hogy a parlamentben elbukott a kormány újabb megszorító intézkedéscsomagja. Ennek ellenére lemondása után néhány nappal közölte, hogy Portugália a továbbiakban is képes lesz finanszírozni hiteligényét a tőkepiacokról, és eleget fog tenni minden fizetési kötelezettségének.
A legközelebb áprilisban esedékes 4,3 milliárd eurónyi kötvénytartozás törlesztése, és júniusban további 4,9 milliárd eurót kell visszafizetnie, ami elemzők szerint gondot okozhat az országnak az ügyvivő miniszterelnök bizakodó kijelentései ellenére.
MTI, Privátbankár