1p
Megvonta Portugália elsőrendű, "A" kategóriás adósosztályzatát kedden a Moody´s a politikai, költségvetési és gazdasági bizonytalanságokra hivatkozva
Megvonta Portugália elsőrendű, "A" kategóriás adósosztályzatát kedden a Moody´s Investors Service, a megnövekedett politikai, költségvetési és gazdasági bizonytalanságokra hivatkozva.

A nemzetközi hitelminősítő kedden Londonban közölte, hogy a hosszú futamidejű portugál kormánykötvények besorolását az eddigi "A3"-ról egy fokozattal "Baa1"-re rontja, és ezt az osztályzatot is további leminősítés valószínűségére utaló megfigyelés alá veszi.

A Moody´s indoklása szerint az osztályzatrontás elsődleges tényezői között szerepel a politikai kilátások bizonytalansága, miután a parlament elvetette a további költségvetési intézkedéseket, és ezután a kormány lemondott. Ennek következtében "csökkent a politikai döntéshozatal sebessége és határozottsága".

A Moody´s három héten belül másodszor minősítette vissza Portugáliát.
A Moody´s szerint a megnövekedett politikai, költségvetési és gazdasági bizonytalanságok miatt nőtt annak kockázata is, hogy a portugál kormány nem lesz képes elérni "ambiciózus" deficitcsökkentési céljait.
A hitelminősítő közölte: csak azért nem rontotta még nagyobb mértékben Portugália besorolását, mert arra számít, hogy a többi euróövezeti tagállam kisegíti Portugáliát, ha az finanszírozási támogatásra szorul, még mielőtt hozzáférhetne az Európai Pénzügyi Stabilitási Eszközhöz (EFSF).  A Moody´s várakozása szerint az új portugál kormány valószínűleg "sürgősséggel" az EFSF-hez fog fordulni.

A cég a keddi leminősítéshez fűzött elemzésében "nagyon valószínűtlennek" nevezte, hogy a hosszú távú hitelpiacok ismét megnyílnának a portugál kormány vagy a portugál bankok számára az előtt, hogy a kormány lépéseket tesz a költségvetési program végrehajtása melletti elkötelezettségével, illetve a program végrehajthatóságával kapcsolatos kétségek eloszlatására.


Március közepén a cég agresszív mértékben, egyszerre két fokozattal csökkentette a most megvont "A3"-ra a hosszú futamidejű portugál kormánykötvény-adósságok osztályzatát, szintén az "ambiciózus" költségvetési konszolidációs célok teljesítési kockázataira hivatkozva.

Egy másik nemzetközi hitelminősítő, a Fitch Ratings a múlt héten egyszerre három fokozatú osztályzatrontással az elsőrendű befektetői sávból a befektetésre már nem ajánlott, vagyis "bóvli" kategória közvetlen közelébe  - az addigi "A mínusz"-ról a köztes "BBB plusz" és "BBB" fokozatok kihagyásával "BBB mínusz"-ra - rontotta Portugália adóskockázati besorolásait, a portugál belpolitikai válságra hivatkozva.

A Fitch az új portugál besorolást negatív előjelű figyelőlistán hagyta, ami rövid időn belüli további leminősítés lehetőségére utal. Ha a Fitch Ratings innen ismét rontja a portugál besorolást, Portugália ennél a cégnél átkerülne a befektetésre már nem ajánlott, "bóvli" adóskockázati sávba (erről részletek ITT).

Jelenleg Görögország az egyetlen olyan euróövezeti tagállam, amelynek adósbesorolásai nem érik el a befektetésre ajánlott szintet a nemzetközi hitelminősítők nyilvántartásában.

Portugál bankok: vegyen fel hiteleket a kormány!

Portugália vezető bankjai azt fontolgatják, hogy leállítják az államkötvények vásárlását, egyszersmind arra ösztökélik a kormányt, hogy kérjen hitelt a nemzetközi pénzügyi közösségtől. A Jornal de Negocios című gazdasági napilap keddi beszámolója szerint a bankvezérek még hétfőn este ismertették ezzel kapcsolatos véleményüket a portugál nemzeti bank elnökével.

A Banco Espirito Santo, a Millennium bcp és a BancoBPI elnökei kifejtették: szükségesnek tartják, hogy a kormány még a június 5-ére kiírt választások előtt nemzetközi pénzügyi segítségért folyamodjon. Egyelőre egyik bank sem kommentálta a lap értesülését.

José Sócrates miniszterelnök március végén mondott le, azt követően, hogy a parlamentben elbukott a kormány újabb megszorító intézkedéscsomagja. Ennek ellenére lemondása után néhány nappal közölte, hogy Portugália a továbbiakban is képes lesz finanszírozni hiteligényét a tőkepiacokról, és eleget fog tenni minden fizetési kötelezettségének.

A legközelebb áprilisban esedékes 4,3 milliárd eurónyi kötvénytartozás törlesztése, és júniusban további 4,9 milliárd eurót kell visszafizetnie, ami elemzők szerint gondot okozhat az országnak az ügyvivő miniszterelnök bizakodó kijelentései ellenére.

MTI, Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG