
Molnár Csaba: teljesen leállt a gázszállítás
MOSZKVA-KIJEV
Legfrissebb információink szerint Oleh Dubina, a Naftogaz vezetője és Alekszej Miller a Gazprom vezérigazgatója legközelebb csütörtökön ül újra tárgyalóasztalhoz. Közben a Gazprom második embere, Alekszandr Medvegyev Londonban tartott sajtótájékoztatót, ahol az orosz gázipari óriást a "tranzitország (Ukrajna) felelőtlen magatartásának túszávának" nevezte.
Nem egyből zárták el a csapokat
Földgázszállító Zrt. (FGSZ) délelőtt még nem kapott hivatalos visszaigazolást az ukrán partnertől a keddi gázszállítás mennyiségéről - közölte az FGSZ. A közlemény szerint az FGSZ Zrt. folyamatosan kapcsolatban áll a szállítók és a kereskedők diszpécserszolgálataival és elemzi a helyzetet.
Eláruljuk, mikortól kell aggódnia Tudja, mikor kapcsolják ki Önnél a gázt? |
Kutas István, a földgáztárolót birtokló E.ON Földgáz Storage Zrt. szóvivője közölte, hogy a magyarországi tárolókból kedd reggeltől közel a maximumon van a földgáz kivét, a napi maximális kivétel 51,5 millió köbméter lehet.
Csökkent az Ausztriából Magyarországra érkező földgáz mennyisége, mivel Ukrajna korlátozta a Szlovákián keresztüli szállítást Nyugat-Európába - közölte reggel Zsuga János, a Földgázszállító Zrt. (FGSZ) vezérigazgatója. Azt nem közölte, hogy mennyivel csökkent a mennyiség.
Ausztria felől napi átlagban mintegy 6-7 millió köbméter földgáz érkezik Magyarországra. A kieső gázmennyiséget a föld alatti tárolókból pótolják. A várható fogyasztás 68-70 millió köbméter lesz kedden.
Hitelszűke után "gázszűke" - ők már érzik Kijev: az oroszok az utolsó csapot is elzárják? Csehül állnak: Prága 70%-al kevesebb gázt kapott Gáz: már a németek is érzik az orosz szigort Kedd hajnal óta már kevesebb mint harmada érkezik az orosz földgáznak Romániába, Zágráb egyáltalán nem kap már gázt, tartalékok híján Bulgáriában és Macedóniában válságos a helyzet |
Molnár Csaba közlekedési, hírközlési és energiaügyi miniszter hétfő esti sajtótájékoztatóján azt mondta, hogy az ukrán szállítások mennyiségének csökkentése nem okoz problémát az ellátásban. Zsuga János akkor azt közölte, hogy kedden 9-10 óra között kapnak visszaigazolást az ukrán féltől a keddi napra szóló szállításról.
A magyarországi tárolókban több mint 3 milliárd köbméter földgáz van, és Magyarország további 500 millió köbméter stratégiai készlettel rendelkezik.
Az Ukrajnából Magyarországra érkező földgázból mintegy 10 millió köbmétert tovább szállítanak Szerbia és Montenegró felé. Az energiaügyekért felelős miniszter hétfőn elmondta azt is, hogy Magyarország teljesíti szerződéses kötelezettségét.
A korábbi gázmennyiség tizede érkezik Ausztriába
A szokásosnál jóval kevesebb orosz gáz jut el Ausztriába kedd hajnal óta. Az OMV olaj- és gázipari konszern közleménye szerint a korábban szállított mennyiségnek csupán tíz százaléka érkezik jelenleg a baumgarteni gázelosztó központba.
A cég tájékoztatója alapján a Gazprom orosz vállalat előzetesen értesítette az osztrák felet, hogy a kedd éjféltől a korábbinál 30-40 százalékkal kevesebb földgázt tud szállítani az alpesi országnak. A tényleges csökkenés azonban eléri a kilencven százalékot.
Gázvita: normális szállítást követel az unió
Mind az OMV, mind leányvállalata, az EconGas állandó kapcsolatban van a Gazprom illetékeseivel.
A konszern közleményében megnyugtatta a felhasználókat, hogy a jelenlegi fogyasztási és időjárási feltételek közepette maradéktalanul gondoskodni tud az ellátástól. Az EconGas tározóiban 1,7 milliárd köbméter földgáztartalék található.
Ausztriában évente mintegy 8 milliárd köbméter gázt használnak fel. Ennek 51 százaléka Oroszországból származik, durván egyharmada egyéb importból, közel 18 százaléka pedig hazai forrásokból.
"A Gazprom az ukránok túszává vált"
A Gazprom jelenleg a normális földgázmennyiség hetedét tudja Európába exportálni az ukrán fél által az éjszaka folyamán érvényesített tranzitkorlátozások, a tranzitkapacitás háromnegyedének lezárása miatt - mondta Londonban a Gazprom második számú vezetője.
Alekszandr Medvegyev vezérigazgató-helyettes a brit fővárosban tartott sajtótájékoztatóján elmondta: a Gazprom az ukrán tranzitcég, a Naftogaz "túszává vált", miután a vállalat négyből három exportvezetéket lezárt.
A Gazprom egyharmadára csökkentette a szállításait
A Gazprom azt követelte Kijevtől, hogy kedden délelőtt 10 óráig adja vissza a január 1. és 4. között ellopott 65 millió köbméter gázt, s már hétfőn este bejelentette, hogy Alekszej Miller vezérigazgató és Vlagyimir Putyin kormányfő döntése alapján ugyanennyivel csökkenti az Ukrajnán át küldött gáz mennyiségét, a hiányt pedig Kijevnek kell pótolnia.
Előzőleg hétfőn este a Gazprom azt közölte, hogy Ukrajnát elkerülő útvonalakon pótolja a hiányzó mennyiségeket. Arról nem esett szó, mi várható, ha Kijev nem teljesíti a követelést, a közleményben csupán annyi áll, hogy a szállítások bármiféle zavaráért, esetleges kiesésekért a felelősséget Ukrajna viseli.
Ezzel szemben az ukrán importőr Naftogaz szóvivője kedden hajnalban azt mondta, hogy Ukrajnába a szokásos napi 300 millió köbméternyi tranzitgáz helyett mindössze 92 millió köbméter érkezett, vagyis a Gazprom Kijev szerint harmadára csökkentette az országon az európai vevők számára átáramló gáz mennyiségét - s ezt már a nagy európai vásárlók is megérzik majd. Emellett Valentyin Zemljanszkij szerint a Gazprom teljesen megszakította a kommunikációt az ukrán importőrrel.
A szóvivő azt is kijelentette az Eho Moszkvi rádió műsorában: egyáltalán nem akadályozza a tranzitot az a hétfői ukrajnai bírósági ítélet, amely megtiltotta a gáz ezer köbméterenként és 100 kilométerenként 1,6 dolláros díj melletti tranzitját, "mert az ítélet csupán a tranzit díjára vonatkozik".
Kijevben kedden az EU küldöttsége tárgyal, s egyfelől igyekszik tájékozódni, másfelől próbálja rábírni a feleket a mielőbbi megállapodásra. Alekszandr Medvegyev, a Gazprom vezérigazgató-helyettese kedden Berlinben tárgyal és tart sajtóértekezletet, és ukrán küldöttségek is járják Európát.
A szakértők szerint Oroszország a szállított mennyiség csökkentésével nyomást akar gyakorolni Ukrajnára, amely a Gazpromnak az árakra és a tranzitálási díjra tett több ajánlatát is elutasította.
A 2006 évi, hasonló orosz-ukrán vita idején számos nyugat-európai országban 30 százalékkal, vagy annál is nagyobb mértékben estek vissza a földgázszállítások. Az idén a Gazprom vevői jobban felkészültek a szállítások kiesésére, jelentős tartalékokat halmoztak fel.
Kedden teljesen leálltak a Délkelet-Európába irányuló földgázszállítások - ezt a bolgár gazdasági minisztérium jelentette be. "Válsághelyzetben vagyunk"- olvasható a minisztériumi közleményben, amely szerint teljesen leállt a Bulgáriába, illetve az onnan Törökországba, Görögországba és Macedóniába irányuló tranzit földgázszállítás. Bulgária és Macedónia van a legsúlyosabb helyzetben, mivel nem rendelkezik alternatív földgáz-csővezeték szállítási lehetőséggel.
A szófiai minisztérium az ipari felhasználókat alternatív fűtőanyagok, köztük a kőolaj felhasználására, a háztartásokat a központi fűtés helyett szintén egyéb fűtőanyagok felhasználására szólította fel. Szergej Sztanisev kormányfő kedden rendkívüli kormányülést hívott össze a helyzet megvitatására.
Bulgária, ahol az éjjel mínusz 15 fok alá süllyedt a hőmérséklet, megkezdte egyetlen földgáztározójából a maximális 4,3 millió köbméter földgáz kivonását. Az ország napi földgázfogyasztása mintegy 11 millió köbméter.
Törökország rendelkezik alternatív beszerzési lehetőséggel a Fekete-tenger alatt húzódó csővezeték révén, Görögország pedig Törökországon keresztül is tud földgázhoz jutni.
Horvátország egyáltalán nem kap már gázt
Kedd hajnal óta már kevesebb mint harmada érkezik az orosz földgáznak Romániába, a három érkezési pontból kettőre egyáltalán nem jön a gáz Ukrajna felől. Ezt a román gazdasági minisztérium közölte közleményében.
A vezetéket üzemeltető Transgaz román állami cég szerint a csökkentés 75 százalékos. Korábban - pénteken - már a vállalat 30-40 százalék közötti csökkenésről adott számot, de vezető illetékese most kedden az újabb csökkenés után azt jelentette be, hogy az idei tél során megoldják majd a szállítások okozta problémákat.
A kieső mennyiséget a Transgaz illetékese szerint tárolókból, illetve a két romániai gázkitermelő vállalat, a Romgaz és a Petrom termeléséből pótolják. A gázellátás 65 százalékát belső termelésből fedezi Románia. Tárolóiban jelenleg mintegy 2,2 milliárd köbméter földgáz van, ezekből a napi felhasználás ez idő szerint 26 millió köbméter.
Radikálisan változott a helyzet keddre virradóan - jelentette ki kedden Martin Rimar cseh ipari és kereskedelmi miniszter Ukrajnában az európai gázszállítási helyzetről. A gáz csehországi fő szállítója, a RWE Transgaz azt közölte, hogy az orosz Gazprom Export által Ukrajnán és Szlovákián keresztül szállított mennyiség jelentősen visszaesett.
Zágrábból hivatalos források azt közölték kedden délelőtt, hogy reggeltől teljesen leálltak a Horvátországba irányuló orosz gázszállítások.
Öt százalékkal csökkentette lengyelországi gázszállításait a Gazprom - közölte a lengyel energiafelügyelőség illetékese, hozzátéve, hogy a lengyel gázrendszer működését ez nem veszélyezteti. A PGNiG lengyel gázipari konszern vezetőhelyettese viszont azt nyilatkozta a Reuters hírügynökségnek, hogy az Ukrajnán keresztül érkező orosz gáz mennyisége nem változott, bár már az eredetileg megállapodotthoz képest korábban esett valamennyit. Az Ukrajnából elmaradt gázt azonban teljességgel pótolni lehetett és lehet jelenleg is a Fehéroroszországon át érkező gázzal.
Csehül állnak: Prága 70%-al kevesebb gázt kapott
Az EU tisztes távolból figyeli a gázvitát
8 millió köbméterrel kevesebb gázt kaptunk
Gáz: már a csapból se ez folyik
Nincs gáz: Magyarország kiszolgáltatott
MTI