Rogán Antal közölte: a tervek szerint a hitelintézetekről és pénzügyi vállalkozásokról szóló jogszabályt és az ahhoz kapcsolódó törvényeket kívánják módosítani, ezeket még októberben benyújtják a parlamentnek. Úgy vélekedett, hogy a hitelfelvevők képviselőivel lefolytatott megbeszélés konstruktív volt, a szervezetek nem fogalmaztak meg teljesíthetetlen követeléseket, és felelős magatartást tanúsítottak. Kiemelte: a bankszövetség képviselőivel a tervek szerint pénteken találkoznak, és remélhetőleg e szervezet is konstruktív magatartást tanúsít majd.
A politikus leszögezte: a Fidesz nem fogalmaz meg diktátumot a bankszövetségnek, kíváncsi annak véleményére is, szakértőit szeretné bevonni az előkészítésbe, de elvtelen kompromisszumot nem kíván kötni, a nyolc pont tartalmához ragaszkodni fog.
Madarasi Tibor, a Pénzügyi Szervezetek Lakossági Figyelője Közhasznú Egyesület elnöke annyit tett hozzá: közösen folytatják a munkát, és a konszenzust keresik a társadalmi béke érdekében. A tárgyalások tartalmáról azt közölte: voltak javaslatok, amelyekben nem volt vita, ilyen az egyoldalú szerződésmódosítás, vagy az önkényes kamatemelés tilalma, de több kritikus pont is akadt az elképzelések között. Példaként említette a magáncsőd intézménye híján a "tiszta lappal indulás jogának" megteremtését.
A Fidesz két képviselője a szeptember 9-i, tapolcai frakcióülés után jelentette be, hogy nyolcpontos javaslatcsomagot dolgoznak ki a bajba jutott lakáshitelesek megsegítésére; ezek között szerepel egyebek mellett az ügyfélnek hátrányos egyoldalú szerződésmódosítás, az önkényes kamatemelés tilalma, a középárfolyam alkalmazásának előírása, valamint az ingyenes előtörlesztés lehetősége. |
A Fidesz ügyvezető alelnöke a nyolc pontról szólva rögzítette: a javaslatcsomag a nehéz helyzetbe került lakáshitellel rendelkezők megsegítéséről szól, közte a deviza és a forint alapú hitellel bírókról; azokon kívánnak segíteni, akik ezt maguk is próbálják megtenni, de nehéz helyzetbe jutottak.
A kormánypárt által képviselt alapelvekről pedig annyi mondott: aki hitelt vesz fel, azt vissza kell fizetnie; a javaslatcsomag nem veszélyezteti a magyarországi hitelezési rendszert, a modern gazdaság hitelezés nélkül nem működik; a közös kockázatviselés elve mentén "együtt sírunk, együtt nevetünk", így a hitelnyújtónak és a hitelfelvevőnek is kockázatot kell viselnie. Ezeket az elveket a bankszövetséggel tárgyalva is világossá teszik - emelte ki.
Kósa Lajos aláhúzta azt is: meggyőződésük, hogy a probléma előidézése egyértelműen a szocialisták felelőssége. Mesterházy Attila, még Medgyessy Péter miniszterelnök-jelölt mellett a Tízek Társasága tagjaként ígérete meg, hogy a szocialista kormány folytatja elődje által megkezdett, kamattámogatott forint alapú lakáshitelezést, de "hazudtak, Mesterházy Attila személyesen is felelős ebben", hiszen a rendszert felszámolták - fogalmazott. Hozzátetette: helyette becsalták az embereket a devizaalapú hitelezési rendszerbe, és nem figyelmeztették kellő súllyal őket a komoly kockázatokról.
Rogán Antal kérdésre válaszolva kiemelte: a már meglévő szerződések esetében a jövőbeni hátrányos szerződésmódosításokat meg tudják tiltani a tervezett változtatásokkal. Úgy vélekedett, hogy az új jogszabályi feltételek mellett is megtalálják majd a "tisztes profittal kalkuláló" bankok a számításaikat. Kósa Lajos elmondta még: a jogszabályokról a tervek szerint sürgős kihirdetést kérnek majd a köztársasági elnöktől. Mindketten aláhúzták azt is, hogy az ügyfelek érdekeit akarják védeni, a visszaélést pedig igyekeznek kizárni a jogszabályok megfogalmazásával.
MTI