
A hosszú távú memória tárolja azokat az emlékeket, amelyek éveken át megmaradnak. Két része az explicit memória – például egy tegnap történt autóbaleset képe itt tárolódik -, és az implicit memória - innen jön elő például a dobolás tanult képessége.
Karni arra kérte a kísérletben résztvevőket, hogy tanuljanak meg egy összetett ritmust, melyet ujjdobolással kellett előadniuk. Az alanyokat ezután két csoportra osztotta: az egyik csoport tagjai szunyókáltak egy órát nap közben, a másik csoport viszont nem aludt. A délutáni sziesztázó csoport teljesítménye estére jelentősen javult.
„Az egész éjszaka átalvása után mindkét csoport azonos szinten állt; azonban az a csoport, amelyik délután aludt egy órát, sokkal gyorsabban fejlődött, mint a másik” – mondta el a professzor.
A kísérletek során arra is fény derült, hogy a nappali alvás lényegesen felgyorsíthatja az implicit memória tárolási sebességét. A 6-8 órás éjszakai alvással szemben egy 90 perces nappali alvás során is képes volt rögzíteni az agy a hosszú távú emlékeket.
Ön is bevette? Íme hat gyakori tévhit
Egy fogyókúrával is felér a hosszas durmolás
Ha nem alszik, nagy balhé lesz
Külön hálószoba - harmónikus házasság?
LiveScience