Már nem csak az ablakcsere a sláger
Az idei évre előirányzott 1,6 milliárd forint támogatási összegre április 14. óta lehet pályázni. Az ügyvezető az eddigi ütem alapján úgy véli, hogy a támogatási keretet az év vége előtt nem merítik ki.
Az eddigi igények alapján összesen mintegy 5.364 milliárd forint értékű beruházás valósulhat meg.
A beadott igényeket formai és tartalmi szempontból elbírálják, ezt követően történik meg a pályázat befogadása, aminek elbírálására 90 nap áll rendelkezésre. Rajnai Attila hangsúlyozta, hogy a szervezet az egész folyamatra szán 90 napot, amit be is tart.
Az eddig beadott pályázatok közül mintegy 2400-at már befogadtak, és 350 esetben döntés is született. A támogatást két éven belül kell felhasználni, míg a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) nyújtotta kedvezményes hitel futamideje, legfeljebb három év türelmi idővel, 4-20 év.
Az ügyvezető igazgató szerint hasznos volt szétbontani a támogatási célokat öt típusra, mert sikerült a nagyobb energiahatékonyságot eredményező, illetve megújuló energiafelhasználást ösztönző beruházások felé terelni a pályázókat.
Tavaly például a beadott 3739 pályázók mindössze 13 százaléka kért megújuló energiához támogatást, az idén pedig ez az arány 29 százalék. Tavaly az energiafelhasználásban legkisebb hatékonyságot eredményező nyílászárók cseréjére a pályázók 43 százaléka kért támogatást, az idén pedig a nagyobb hatékonyságot eredményező - a nyílászárók cseréjét is magában foglaló - komplex energiatakarékossági beruházásokra a pályázók 13 százaléka adott be kérelmet. A fűtés- és melegvíz-korszerűsítésre a pályázók nyolc százaléka, a lakóépületek utólagos hőszigetelésére hét százaléka igényelt támogatást.
Az elmúlt évben a 3739 pályázónak összesen 830 millió forint támogatást ítéltek meg. Ehhez 2,2 milliárd forint összegű kölcsönt is kértek a pályázók, és mindez közel hatmilliárd forint értékű energiatakarékossági beruházást generál.
Mitől lesz olcsóbb a távfűtés?
Távfűtése van? Ősszel jön a segítség
Lakásfelújítás: az igényekhez igazítják a pénzeket
MTI