„Az eredmények azt mutatják, hogy a legtöbb intézményi befektető a hazai jegybanki alapkamat csökkentésére számít, de nagy a megosztottság mind a jegybanki alapkamat változásának irányát, mind pedig az értékét illetően. Ezzel szemben viszonylag egységes vélemény született a részvénypiacok teljesítésére vonatkozóan: a fejlett és a fejlődő piacok tekintetében is növekvő részvénypiaci eredményekkel számolnak a pénzügyi befektetők” – számolt be az eredményekről Horváth István, a K&H Alapkezelő befektetési igazgatója.
A K&H Alapkezelő arról kérdezte a hazai pénztárakat és pénzintézeteket, mire számítanak egyes befektetési instrumentumok értékének egy éves változását illetően. „Az intézményi befektetők számára a jövő évi befektetési politika kialakítása jellemzően a negyedik negyedévben történik, ezért a befektetési piac alakulása szempontjából nagy jelentőséggel bír, hogy ezen piaci szereplők hogyan vélekednek a hazai és nemzetközi trendek változásával kapcsolatban” – magyarázta Horváth István. A felmérésben részt vevő 35 pénzintézet együttesen több száz milliárd forint intézményi vagyont képvisel.
Jelentősen eltérő vélemények
A felmérés eredményei alapján azt látjuk, hogy több instrumentum esetében is jelentősen eltér egymástól az intézményi befektetők véleménye. „A legnagyobb megosztottságot a hazai és uniós jegybanki alapkamat változását illetően tapasztaltuk. Miközben a megkérdezettek többsége az alapkamat csökkentését tartja valószínűnek, nagy számmal vannak azok is, akik éppen ennek ellenkezőjét mondják. Jelentős eltérés mutatkozik az egy év múlva várható MNB alapkamat értékére vonatkozóan is, hiszen a válaszadók által valószínűsített érték 4% és 7,25% között mozog” – ismertette az eredményeket a szakember. Az egy év múlva várható EKB alapkamat értékét illetően a jelenlegi 1%-os szint tartását feltételezik leginkább az intézményi befektetők, de ezzel egyidejűleg minden harmadik válaszadó úgy véli, növekedni fog az euró alapkamat.
ÁKK: 850 milliárd forint körül lehet jövőre a nettó finanszírozási igény |
Egységes állásponton
A felmérés során legnagyobb egyetértés a devizaárfolyamok, illetve a részvénypiacok egy éves változását illetően alakult ki. A hazai intézményi befektetők a hazai és az uniós deviza minimális erősödésével számolnak: a forint tekintetében átlagosan a 282 EUR/HUF árfolyamot, míg az uniós deviza dollárral szembeni 1,28-as szintig erősödését valószínűsítik. További pozitívum, hogy a legpesszimistább intézményi befektetők sem számolnak 300 EUR/HUF-nál magasabb árfolyammal.
A megkérdezett befektetők hasonlóan pozitívan ítélik meg a nemzetközi részvénypiacok változását, hiszen a fejlett és a feltörekvő országok részvénypiacain is minimálisan bár, de növekedésre számítanak.
A bizonytalanság továbbra is meghatározó a befektetési piacon
Újabb csúcson az arany ára |
Privátbankár - Zsiborás Gergő