A Markit által összeállított negyedéves kimutatás szerint a magyar szuverén adósságtörlesztési kockázatra köthető piaci biztosítási csereügyletek (credit default swaps, CDS) árazása az év eleje és az első negyedév utolsó kereskedési napja között 32,2 százalékot javult, és az irányadó ötéves futamidejű magyar CDS-kontraktusok díja így a negyedév végén 263 bázispont - 10 millió euró magyar államadósságra 263 ezer euró - volt.
Ez 125 bázispontos negyedéves javulásnak felelt meg a Markit adatai szerint, és ezzel Magyarország a tíz legtöbbet javuló CDS-díjszabású ország között volt 2011 első három hónapjában.
A felső tízes listán Magyarország a közép-kelet-európai EU-tagállamok közül egyedüliként szerepel; az élmezőnyben rajta kívül - Chile kivételével - nyugat-európai országok sorakoznak.
A magyar törlesztéskockázat piaci biztosítási ügyleteinek árazása az új negyedév indulása óta is jelentősen tovább javult.
Egy másik nagy londoni adatszolgáltató, a CMA DataVision, amely napi CDS-kimutatásokat és ennek alapján halmozott távlati törlesztésleállási kockázati számításokat közöl, hétfő délután 236 bázispont környékén mozgó magyar CDS-árazást jelzett. A CMA számítási modellje szerint ez a díjszabás azt jelenti, hogy a londoni CDS-piac szereplői ötévi távlatban 15,7 százalékos halmozott valószínűséggel árazzák Magyarország mint szuverén adós törlesztési leállásának kockázatát.
Ez messze jobb kockázati árazás, mint például az euróövezeti tag Görögországé, amely a CMA hétfő délutáni adatai szerint ezer bázispont - vagyis tízmillió euró görög adósságra egymillió euró - felett járt.
A CMA kockázatszámítási metodikája szerint a hétfői görög CDS-árszint arra vall, hogy a londoni adósságpiac jelenleg 57 százalékos halmozott valószínűséggel árazza Görögország szuverén adósi törlesztésképtelenné válását ötéves távlatban, vagyis a piaci szereplők jóval nagyobb halmozott esélyt látnak arra, hogy Görögország öt éven belül törlesztésképtelenné válik, mint arra, hogy nem.
Az euróövezeti periféria adóskockázatának igen rossz piaci megítélését jelezte az egyik legnagyobb citybeli befektetési bankcsoport, a Barclays Capital több mint ezer befektetési társaság bevonásával elvégzett idei első negyedéves vizsgálata is. Ennek a minap Londonban közzétett eredménye szerint a felmérésbe bevont intézményi befektetők fele számol azzal, hogy Portugália, Görögország és Írország a következő három évben leáll adósságtörlesztéseivel, illetve adósságállományának átstrukturálására kényszerül.
A Markit hétfői kimutatásában a legnagyobb kockázatú - vagyis a legmagasabb CDS-díjszabású - szuverén adósok tízes csoportjában e három euróövezeti tagállam is szerepel, olyan országok társaságában, mint Vietnám, Argentína, Ukrajna vagy Venezuela.
MTI