A Mol bővítené az Ukrajnából Magyarországra érkező Testvériség gázvezetéket – erősítette meg Somlyai Dóra, az olajtársaság belföldi kommunikációs igazgatója. Szakértők szerint erre azért van szükség, mert 2010-ig fel kell tölteni az akkorra létesítendő stratégiai föld alatti tározót. 2008-ban várhatóan a gázpiac is megnyílik, ami csupán egy elv lesz mindaddig, amíg a leendő eladók nem tudnak maguknak a tényleges versenyhez elegendő csőkapacitást lekötni a szállításhoz.
A nyilvánosság előtt hangoztatott leendő vezetéktervek ekkorra még bizonyosan nem készül el - Somlyai Dóra szerint ezek „aligha valósulhatnak meg 2015 előtt”. Annak ellenére, hogy a várható többletigény évente csak 2-3 milliárd köbméterre tehető (a jelenlegi országos fogyasztás 14 milliárd köbméter), műszaki okokból elképzelhető, hogy az új vezeték áteresztőképessége akár 10 milliárd köbméter is lehet. A kommunikációs igazgató szerint a vezetéket a csúcsigényekre tervezik, de ennél általában bizonyosan kevesebbet szállítanának - írja a Népszabadság.
Az elképzelés a másik három tervnél nagyságrendekkel olcsóbban valósítható meg, mivel ehhez csak belföldön kell vezetéket bővíteni. A hozzánk érkező vonal ugyanis csak egy leágazása a nagyobb, Oroszországból kiinduló vezetéknek, amely áteresztőképessége még bőven kibírja az itteni bővítést. Az elképzelés azért vet fel mégis kérdéseket, mert mindeddig Ukrajna elkerülésével képzelték el a jövőbeni többletigények kiszolgálását.
A 2011-től Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében tervezett gázerőművéhez egy 3-4 milliárd köbméter kapacitású közvetlen gázvezetéket építene Ukrajnából Magyarországra az Emfesz Kft. - tudta meg a napilap Góczi István ügyvezetőtől. A szintén ukrán hátterű társaság így egy már meglévő, vele egy csoportba tartozónak mondható tározóból vételezne számára kedvező áron gázt. A szakasz üzemeltetésére a jövőben a Molt szeretnék felkérni - közölte.
Lefőzi az orosz-türkmén-kazah vezeték a Nabuccót?
Azerbajdzsán egyelőre nem lesz Európa fő gázszállítója
Magyarország részt venne a horvát földgáztározó megépítésében (hanganyag)
Kazah szénhidrogén Magyarországon keresztül?
Energetikai megállapodás Krakkóban
Népszabadság