Maradt a szlovák alapkamat
A változatlanságot indokolta, hogy nem volt szükség gyors új intézkedésre a szlovák korona felértékelődését fékezendő - ezt a feladatot az utóbbi két hétben elvégezte az általános felzárkózó piaci bizalomvesztés. A bank fékezni akarja a szlovák korona spekulációs ingadozását: a korona évek óta főleg fölfelé tart, korábban a külföldi, túlnyomórészt autóipari beruházások, a hatalmas működőtőke-beáramlás miatt, újabban az ugrásszerűen megnőtt export és a vele rekordra gyorsult gazdasági növekedés miatt. A két hete tartó, enyhe felzárkózó piaci bizalomvesztés közepette is a legnagyobb nyereség még mindig a szlovák koronáé a térségi valuták közül az euróhoz képest az év eleje óta. A Szlovák Nemzeti Bank az idén eddig kétszer csökkentette alapkamatát, március végén és április végén, negyed-negyed ponttal, mindkét alkalommal főleg a korona felértékelődését próbálván ellensúlyozni.
Legfrissebb devizaárfolyamok
A bank ezen kívül, a 2009-re tervezett euróövezeti csatlakozásra készülve, közelíteni akarja a pénz árát az euróövezeti szinthez. Evégett sem volt most különösebb szükség újabb enyhítésre, mert az Európai Központi bank június elején minden bizonnyal tovább szigorít, 4,00 százalékra, és a második félévben még további egy - borúsabb előrejelzések szerint két - emelés várható tőle.
A körülmények egyelőre lehetővé tették a további kamatcsökkentés elkerülését, így a bank a maga részéről nem kényszerült teret engedni az inflációs nyomásnak. Az infláció az idén viszonylag alacsony és szilárd, de a bank sokallja az euróövezeti normát meghaladó szintjét. Az EU-szabvány szerint számolt tizenkét havi infláció áprilisban 2,0 százalékos, márciusban 2,1 százalékos, februárban 2,0 százalékos, januárban 2,2 százalékos, decemberben 3,7 százalékos, tavaly áprilisban 4,4 százalékos volt.
Szlovákia lesz a bajnok, Magyarország hátul kullog
MTI