A brüsszeli prognózis nem nélkülözi a kincstári optimizmust, s feltehető, hogy a Nemzetközi Valutaalap (IMF) néhány nap múlva megjelenő előrejelzése borúsabb lesz - véli a magát megnevezni nem kívánó kormányzati forrás. Noha az EU tagországok az általuk elkészített makrogazdasági előrejelzéseknél kiindulásként a brüsszeli prognózisokra alapoznak, most úgy tűnik, hogy fel kell készülni egy rosszabb helyzetre is.
Pótköltségvetésre nem lesz szükség - állítja a kormányzati forrás, hiszen a "hüvelykujj" szabály szerint egy százalékos GDP visszaesés az adóbevételeket 0,4 százalékkal csökkenti. A kormánynak akkor kell beszámolót készítenie a helyzetről a parlamentnek, ha a költségvetés adóbevételei a törvényben foglaltnál 2,5 százalékkal kisebbek, s akkor kell pótköltségvetést benyújtania, ha a bevételkiesés meghaladja a törvényben foglalt összeg 5 százalékát - idézte fel a kormányzati forrás a szabályt. |
A magyar kormány a legnagyobb exportpiacainkon várható kereslet visszaesést érzékelve, már a decemberben Brüsszelbe küldött konvergenciaprogram alternatív forgatókönyvében 2009-re 1,6 százalékos GDP visszaesést rögzített (miközben a költségvetési törvény még 0,9 százalékos visszaesést tartalmazott), 3,0 százalékos átlagos inflációt (a költségvetés 4,5 százalékos inflációval számolt), és GDP arányosan 2,9 százalékos államháztartási hiányt (a költségvetési törvény 2,6 százalékot tartalmaz).
Az alternatív forgatókönyv a november végi információkra épült, azóta a helyzet némileg romlott - állítja forrásunk, aki úgy véli, hogy a Pénzügyminisztérium új prognózisa február közepére készülhet el, s kidolgozása során fel kell használni azokat az információkat, amelyeket a kormány illetve a kormányfrakció és a politika által elképzelt adómódosítási javaslatok tartalmaznak.
Borítékolják a hétfői felest és a nagyobb zakót
Az EBRD nem áll le a pénzosztással
A jegybank foglalkozhat végre a gazdasággal is
Nem az infláción múlik a kamatvágás
L, V, W: recessziós keresztelő az elemzőknél
Inflációs bullt dobtak az elemzők
MTI