1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Csütörtökön 4 százalékon hagyta irányadó kamatát az Európai Központi Bank. Az elemzők is azzal számoltak, hogy marad a kéthetes refinanszírozási kamatminimum.

A bank úgy ítélte meg, hogy az inflációs kockázatok elkerülését továbbra is fontosabbnak tartja, mint az alacsony növekedési ütemből fakadó veszélyeket, ezért nem folyamodott kamatmérsékléshez. Az EKB legutóbb tavaly június elején emelte alapkamatát, negyed százalékponttal 4,00 százalékra, a kamat azóta nem mozdult.

A növekedés ösztönzése érdekében az amerikai Fed, a Bank of Canada, a Bank of England már mérsékelte az irányadó kamatokat, és várhatóan a jövőben folytatja a hitelpolitika enyhítését. Az EKB egyelőre nem ezt az utat választotta.

A Reuters által megkérdezett szakértők mintegy fele változatlan kamatszintre számít az idén, közel fele viszont 3,75 százalékra történő mérséklést vár. Mint mondják, önmagában a szigorodó pénzpiaci feltételek ugyanazzal a hatással járnak, mintha emelték volna a kamatokat. A rövidtávú bankközi kamatok drágultak annak hatására, hogy az EKB fokozatosan kivonta az év végén a pénzpiacra pumpált többletpénzt.

Az áremelkedések üteme az euróövezetben 6 és fél éves csúcson volt decemberben, és a pénzpolitika irányítói elsősorban a bérek oldaláról kiinduló inflációs hatásoktól (főként Németországban) tartanak. Egyidejűleg viszont az amerikai gazdaság a vártnál is gyorsabb ütemben veszít lendületéből főként a hitelpiaci zavarok következményeképpen, és ez bizonytalanná teszi az eurózóna növekedési kilátásait is.

Az EKB most 2,4-2,8 százalék között várja a GDP-növekedést az euróövezetben tavalyról, azaz 2007-ről.  Az EKB szerint idén a gazdasági növekedés 1,5-2,5 százalék között várható, jövőre, 2009-re pedig 1,6-2,6 százalékos GDP-növekedést tart elképzelhetőnek.

Az EKB 2005 végén felülvizsgált felfogása szerint az euróövezetben inflációmentesen fenntartható gazdasági növekedés közelebb van évi 2,0 százalékhoz, mint az addig számított 2,5 százalékhoz. Az EKB szerint az évi átlagos infláció tavaly 2,0-2,2 százalékos lehetett, az idén 2,0-3,0 százalék között, 2009-ben 1,2-2,4 százalék között várható.


Trichet indokol


Az Európai Központi Bank (EKB) elnöke értésre adta, hogy a bank belátható időn belül továbbra sem változtat alapkamatán. Előzőleg a bank a havi rendes kamatértekezletén változatlanul hagyta az irányadó kéthetes refinanszírozási kamatminimumát.

A döntést magyarázó nyilatkozatában Trichet azt mondta, hogy az euróövezetben a gazdasági növekedés főleg külső okok miatt lassul, azonban az inflációs nyomás továbbra is túl nagy az olaj- és az élelmiszerárak miatt, és az inflációt a pénz- és hitelellátás változatlanul rekord közeli növekedése is táplálja. Mint mondta, egyelőre nincs jele annak, hogy a "nem elsőrendű válság", a tőkepiaci zavarok átterjedtek volna az ügyfélhitelezésre, ellenkezőleg, a hitelkínálat továbbra is bőséges, különösen a vállalati hitelezés nő gyorsan.

Trichet szerint az elkövetkezendő hónapokban a fogyasztói árdrágulás jóval 2 százalék felett marad tizenkét hónapra számolva, azaz hosszabb ideig tartó, magas inflációjú időszakra lehet számítani, enyhülés az év későbbi részében várható csak - nyilván a bázishatások belépésével.

Mindebből Trichet azt a következtetést vonta le, hogy továbbra is a fejlemények "nagyon alapos figyelésére" van szükség. A bank szakzsargonjában ez a kifejezés az  alapkamat változatlanságára utal legalább a következő kamatértekezleten, amely március elején lesz. Ha az EKB-nak kamatemelés állna szándékában, akkor a bankelnök "erős éberség" szükségességére figyelmeztetett volna, ha pedig kamatcsökkentés lenne napirenden, akkor " gondos figyelés" szükségét említette volna.

Az EKB legutóbb tavaly június elején emelte alapkamatát, negyed százalékponttal 4,00 százalékra, a kamat azóta nem mozdult.

25 bázispontot vágott a Bank of England
Nem enyhült az inflációs nyomás az eurózónában
100 bázisponttal emelt a román jegybank
Hidegen hagyta a piacokat a kamatvágás (hanganyag)

MTI

 

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG