A szakemberek állami beavatkozást sürgetnek, mivel idén legfeljebb 20-22 ezer lakás épül, de hozzáteszik, hogy az újabb támogatási rendszert is csak másfél évvel követné a lakásszámok emelkedése.
A Központi Statisztikai Hivatal pénteken közölt jelentése szerint az első félévben 9.000 lakás kapott használatbavételi engedélyt és 10.000 új lakásra adtak ki építési engedélyt. A használatba vett lakások száma 34 százalékkal, az új engedélyeké 41 százalékkal alacsonyabb, mint 2009 első felében volt.
Földi Tibor, a Futureal csoport lakásépítő cége, a Cordia Zrt. vezérigazgatója úgy vélte, hogy a mostani lakás használatbavételi számokban az építési engedélyek 2008-as csökkenése köszön vissza. Véleménye szerint Budapesten a megkért építési engedélyek száma már nem csökken tovább. Idén 7-8 ezer lakás átadása várható.
A fellendüléshez a szabályzók, illetve a támogatások módosítsa szükséges, mivel a fejlesztők csak akkor lesznek optimisták, ha látják az állam elkötelezettségét a lakásépítések mellett. Egy ilyen döntés után is kell még egy-másfél év ahhoz, hogy több kész lakás kerüljön a piacra.
Idén már nem csak a szerkezet építőkre, hanem a szakiparos cégekre is kihat a lakásépítés csökkenése - vélte a vezérigazgató. A szerkezetépítők az építés elején dolgoznak, míg a szak- és szerelő iparosok a végső fázisban. Ráadásul amíg a szerkezetépítő brigádokban sok az ukrán és román munkás, addig a befejező munkákat csak magyarok végzik.
Mi lenne a megoldás?
Koji László, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége alelnöke szintén a kormány beavatkozását sürgette, mivel idén 20-22 ezernél nem épül több lakás Magyarországon. Minél előbb meg kell hirdetni a korábban bejelentett otthonteremtési programot - tette hozzá.
Az ÉVOSZ év elején megkérdezte a lakásépítő cégeket, és az idei évre - tavalyhoz képest - 5-6 százalék csökkenést jósoltak. A KSH első félévi adatai minden negatív várakozást felülmúltak. A 2006-os lakásépítési csúcshoz képest a múlt év 50 százalékon, az idei pedig még 10 százalékponttal lejjebb áll - mondta az alelnök.
A lakásépítő cégek a csőd szélére jutottak. Az árbevétel arányos nyereségük nem éri el a 2 százalékot. Megszűnt a lakásépítők piacra történő építése, már csak a fejlesztő cégek megbízásából, illetve lakossági megrendelésre dolgoznak - tette hozzá Koji László.
A kilábalás első lépéseként gyorsan kellene pénzt tenni a rendszerbe, amit a lakás-takarékpénztárak meg is tennének, ha arra megkapnák a jogszabályi felhatalmazást. Emellett a munkaadói támogatás, az építtető saját megtakarítása, és az állami támogatás együtt adhatna annyi forrást, amelyből már lehet lakást építeni - tette hozzá az alelnök.
MTI