A sajtóeseményre meghívták az ÁKK dolgozóit is a sajtó munkatársai mellett. A szakminiszter tolmácsolta a kormányfő köszönetét az központ jelenlévő munkatársainak, utalva az elmúlt nehéz hónapokra.
Bevezetőjében Matolcsy György kijelentette, hogy a pénzügypolitika középpontjában Magyarország hitelességének visszaszerzése áll. "Ezt mi halál komolyan gonduljuk" - mondta a miniszter, aki szerint az elmúlt 8 évben nemcsak a magyar kormány, hanem egy egész ország vesztette el hitelességét. A szocialista kormányzatokra utalva elmondta, Brüsszelben megbízhatatlannak tartják Magyarorzágot, elszállt a bizalmi tőke, a vállalásainkat az elmúlt 8 év miatt fogadják bizalmatlanul az EU vezetői. A szakminiszter ezzel nyilván a múlt hét végi brüsszeli vizitre is utalt, ahol a kabinet kiállt az idei és a jövő évi hiánycél tartása mellett, amivel sikerült megnyugtatni a pénzügyi piac szereplőit.
Üzenet a befektetőknek
Matolcsy megerősítette azt, amire tegnapi parlamenti beszédében Orbán Viktor is utalt, miszerint a cél egyelőre a "2002-es szint elérése". A miniszter emlékeztett, hogy a legutóbbi Fidesz-kabinet úgy adta át a kormányzást, hogy versenyképesség tekintetében a 30 legjobban teljesítő ország között voltunk, 2002-re az államadósság 54%-ra csökkent a GDP arányában, és a hiány is 3% alatt volt.
Hogy hogyan éri el ezt a kormáy? "Mindenekelőtt kőkeményen és következetesen tartjuk magunkat az idei, 3,8% alatti hiánycél eléréséhez" - mondta Matolcsy, aki ennél is tovább ment. "Tulajdonképpen eldőlt, hogy ez a szám megvalósul az év végére. Az államadósság ugyan a tervezettnél 210 milliárddal több volt az elmúlt 8 hónapban, de ezt ellensúlyozni fogja a szeptemberben és decemberben befolyó, a pénzpiaci szereplőktől beszedett adó". A miniszter kifejtette, tudják, hogy ez egy "brutális adónem".
A jövő év kapcsán Matolcsy elmondta, hogy sikeresen fogják tudni tartani a 3% alatti GDP-arányos deficitcélt, ráadásul megszorítások nélkül - a költségvetést is ennek fényében állítják majd össze. "2011-ben a bankadó, a 2,5-3% közé várt növekedés és a szerkezeti reformokkal együtt megteremtett olcsóbb állam segítségével teljesíteni tudjuk, amit az IMF-nek és az EU-nak ígértünk" - hangsúlyozta a nemzetgazdasági miniszter.
Mint kifejtette, a minisztérium vezetése éppen ezért arra számít, hogy a magyar állampapírok iránt megnövekedik majd a kereslet az elkövetkező két évben. "A pénzpiaci szereplők kérik, hogy mást ne mondjak, keresik majd a magyar állampapírokat, bár ennek ma még nem látszik jele" - mondta a miniszter, aki szerint így a piacról biztosítható lesz majd az ország finanszírozása. Tulajdonképpen ezzel megerősítette a kormány eddigi álláspontját, miszerint nem terveznek újabb IMF-szerződést kötni.
Az NGM tervei szerint tehát 2012-13-ra a hitelesség visszaáll, gyors lesz a gazdasági növekedés, nő versenyképesség, a csökkenő kamatterhek pedig segítik az állam finanaszírozását.
Finomhangolás és átpozícionálás
Névjegykártya Pleschinger Gyula 1991-től 10 évig vezette az OTP Értékpapír Rt.-t, és több évig volt a Raiffeisen Bank vezérigazgató-helyettese (innen a jó kapcsolat az ÁKK-val). A szakember korábban dolgozott a Morgan Stanley londoni devizapiaci stratégiai elemzőjeként is. Kormányzati felkérésre eddig csak Medgyessy Péter miniszterelnöksége alatt dolgozott, akkor László Csaba pénzügyminiszter tanácsadó stábját segítette. |
Az új vezetőnek vannak természetesen elképzelései a jövő kapcsán, de a sajtótájékoztatón erről keveset árult el. Rövid távú célként említette a magyar államadósság iránt érdeklődő eddigi befektetők megtartását, jóllehet a korábbinál intenzívebb kapcsolatot tartana fent a befektetőkkel és például a hitelminősítők elemzőivel is. Cél továbbá újabb befektetők érdeklődésének felkeltése is. Ennek érdekében Pleschinger újabb értékesítési csatornákat szeretne kiépíteni, melyekkel sikerülhet elérni a lakossági megtakarításokat is.
Az új vezérigazgató hosszú távon termékfejelesztésben is gondolkodik, mint elmondta, át kell nézni, hogy az aktív adósságkezelés eszközkészletéből mi használható, és mi nem - hogy az államadósság kezelése minél alacsonyabb kockázatokkal járjon. A kibocsátási politika finomhangolására van egyelőe szükség - mondta -, de van terve az ÁKK részbeni átpozicionálására is. Erről azonban részleteket nem kívánt elárulni a szakember, hiszen még konzultálnia kell a kollégáival.
Privátbankár - Zsiborás Gergő