"Nem örülünk, de nem ijedünk meg a 0,5 százalékpontos többlettől" - mondta újságíróknak az európai uniós pénzügyminiszterek kétnapos találkozójáét követően.
Kifejtette, a 120-130 milliárd forintos többlethiányt olyan bevételi forrásokkal tervezik finanszírozni, mint a Mol 35 milliárd forintos befizetése, az FHB 3,5 milliárd forintos kamatbefizetése, valamint a szén-dioxid-kvótából tervezett mintegy 30 milliárd forintos bevétel, amelyeket eredetileg jövőre vagy azt követően kívántak beszámítani. Már az idén felhasználható az állami vállalatok osztalékelőlege is - tette hozzá.
A Mollal kapcsolatos bejelentés egyébként az Equilor szakemberei szerint arra enged következtetni, hogy lesz különadó - a pénzügyi szolgáltatók mellett - az energiaszektorban is. Elemzők szerint a 35 milliárdos befizetés elég jelentős összeg ahhoz képest, hogy a Mol tavalyi, speciális tételek levonása után számolt nettó eredménye 38 milliárd forint volt, igaz a levonás nélkül 168 milliárdos eredmény származott a működésből. Egy évvel korábban egyébként ennél jóval nagyobb volt a profit, akkor 137,2 milliárd forintot ért el a társaság. Az olajcég tőzsdei árfolyama beszakadt a bejelentést követően.
Matolcsy György emlékeztetett arra, hogy az eredetileg várt éves hiány túlszaladása nem először fordul elő, volt már rá példa 2008-ban is.
Reális a hiánycél
A miniszter azt is elmondta, hogy Magyarország uniós partnerei reálisnak tartják az idei 3,8 százalékos hiánycélt. Az európai uniós pénzügyminiszterek kötetlen napirendű találkozójáról beszámolva elmondta, fordulatként értékeli azt is, hogy az EU-ban Magyarország "lekerült a szégyenpadról", és már nincs abban a csoportban, amelyet az uniós partnerek kétségesnek, kockázatosnak tartanak.
MTI, Privátbankár