A tanács munkájában a munkáltatók és a munkavállalók érdekképviseleti szervei, valamint a kormány képviselői vesznek részt. A szakszervezetek, valamint a munkaadói érdekképviseletek korábban már többször felszólították a nemzetgazdasági minisztert, hogy tegyen eleget törvényben rögzített kötelezettségének, és hívja össze az érdekegyeztetés országos fórumát.
A kormány szeptember elején írásbeli konzultációt kezdeményezett az oldalak képviselőivel az OÉT további működésének koncepciójáról, ám ezt a szakszervezetek, a munkavállalói oldal és a munkaadók elutasították, kérve a fórum mielőbbi összehívását.
A munkaadói és a munkavállalói oldal képviselői nem zárkóztak el a tanács jövőjének elemzésétől, de úgy vélték, mielőbb meg kell kezdeni az érdemi kérdések - bérek, adóváltozások, költségvetés - tárgyalását. A munkáltatói oldal szeptember elején meghívta a következő oldalegyeztetésére Matolcsy György nemzetgazdasági minisztert és Czomba Sándor foglalkoztatáspolitikai államtitkárt.
Az OÉT legutóbbi ülése 2010. május 7-én volt. |
A szakszervezetek szintén egy hete követelték az Országos Érdekegyeztető Tanács azonnali összehívását. A Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége (MSZOSZ) akkor közölte: elfogadhatatlannak tartják, hogy miközben a kormányzásból már eltelt száz nap, ez még mindig nem történt meg.
A szakszervezetek mindezt azért is sürgetik, mert a kormány őszi jogalkotási programjában több, a munkavállalókat érintő törvénymódosítási terv szerepel, s a hatályos előírások szerint ezekről a kormánynak konzultációt kell folytatnia a munkáltatói és a munkavállalói érdekképviseletekkel.
Megkésett és ügyetlen Matolcsy akciója?
Sem a munkaadói, sem a munkavállalói oldal nem kapott egyelőre hivatalos tájékoztatást az OÉT összehívásáról, így annak helyszínéről és tervezett napirendjéről sincs információja az MTI által megkérdezetteknek.
Borsik János, az Autonóm Szakszervezeti Szövetség elnöke megkésettnek és ügyetlennek nevezte az OÉT összehívását. Megkésett, mert a kormány négy hónapja törvényt sért azzal, hogy eddig nem egyeztetett a szociális partnerekkel - mondta. Azt pedig ügyetlen megoldásnak tartotta, hogy a minisztérium először a nyilvánosságot tájékoztatta a szakszervezeteket és a munkaadói szervezeteket nem.
Hangsúlyozta: a társadalmi egyeztetés legfontosabb formáját - az OÉT-et - nem lehet kiiktatni a rendszerből. "Eljött végre a szembenézés ideje" - mondta.
MTI