
Csizmár Gábor, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium államtitkára a kormányzati tárgyalócsoport vezetője azt kérdezte, ilyen körülmények között meddig tarthat a december 17-től határozatlan ideig meghirdetett sztrájk?
Gaskó István válaszul elmondta: erről a parlament december 17-ei szavazását követően döntenek majd a szakszervezetek. Az Országgyűlés akkor határoz majd az egészségbiztosítás reformjáról.
Hangsúlyozta: a sztrájkot kezdeményező érdekképviseleteknek, így a Liga Szakszervezeteknek, valamint a Munkástanácsok Országos Szövetségének nem elegendőek apróbb változtatások a törvényjavaslatban, eleve nem fogadják el üzleti biztosítók bevonását. A másik két sztrájkkövetelés ügyében se jutottak egyetértésre.
A jövő évtől alkalmazandó, a nyugdíjat csökkentő nyugdíjszámítási módról a sztrájkot hirdető szakszervezetek átveszik tanulmányozásra a hatásvizsgálatot, számítást a kormányzattól. Ugyanakkor fenntartják, hogy ez egy igazságtalan módosítás, amelyet meg kellene változtatni.
Csizmár Gábor arra hívta fel a szakszervezetek figyelmét, hogy a múlt évben az Országos Érdekegyeztető Tanácsban (OÉT) tárgyalták az erre vonatkozó módosítást, s akkor a szakszervezetek azt nem elemezték. Nem érti, hogy miért egy év múlva hirdetnek ebben az ügyben is sztrájkot - jegyezte meg.
Horváth Lajos, a Liga alelnöke válaszul elmondta: a tavalyi tárgyalásokon nem kapták meg a kormányzattól a szükséges információkat, de azóta alaposabban elemezték ezt a változást, s kiderült, hogy igen hátrányos a jövő évtől nyugdíjba vonuló munkavállalóknak.
A korkedvezményes nyugdíjazásról, a sztrájkkövetelés harmadik témaköréről Csizmár Gábor elmondta: a korkedvezményes munkakörök alóli mentesítés szabályait, amelyet a munkáltatók vehetnek igénybe, azért dolgozták ki már most, és fogadta el azt az Országgyűlés, mert ez a régi rendszerhez tartozik. A korkedvezményes rendszerbe való bekerülés szabályait viszont már az új rendszer kidolgozásával együtt kell közösen elfogadni az OÉT partnerekkel, ami pedig hosszabb munka.
Horváth Lajos megjegyezte: eddig konkrét ígérete se volt a kormánynak arra, hogy mikorra és milyen formában tartja lehetségesnek új szakmák bekerülését a korkedvezményes nyugdíjazás rendszerébe. Ez pedig a sztrájkot meghirdető szakszervezeteknek egy alapvető követelése.
Az OÉT munkavállalói és munkáltatói érdekképviseleteinek részvételével tartott sztrájktárgyaláson Dávid Ferenc, a VOSZ főtitkára megfigyelő státuszban szólt hozzá. Elmondta: ez a sztrájk nem konkrét munkáltatókra kíván nyomást gyakorolni, mégis egy sor munkáltató érdekeit sérti, igen hátrányos számukra, pedig érdemben nem tudják befolyásolni a sztrájkkövetelések teljesítését.
Mint mondta: szerinte az egész országnak elfogadhatatlan az ünnepek előtti időpontra időzített sztrájk. Szólt arról is, hogy az ilyen országos kérdésekben meghirdetett sztrájkoknál tisztázni kellene az OÉT szerepét, hogy a többi érdekképviselet ne csak megfigyelőként vehessen részt a tárgyalásokon.
Gaskó István válaszában egy általuk rendelt közvélemény-kutatásra hivatkozott. Ezek szerint a december közepére hirdetett sztrájkot, amelyben az egészségbiztosítási reform törvényjavaslatának visszavonását követelik, a megkérdezettek 73 százaléka támogatja, és 63 százalék szerint helyes a sztrájk, ha csak így érhető el a döntés visszavonása.
Az egyeztetést pénteken folytatják, akkorra a kormányzati tárgyalócsoport már ismertetheti az OÉT-ben és a sztrájktárgyaláson is a kormánykoalíciós pártfrakciók, valamint a kormány által is támogatott az egészségbiztosítási reformhoz benyújtott módosító indítványokat.
Csatlakoznak a pedagógusok és az orvosok is
A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) csatlakozik a Liga Szakszervezetek által az egészségbiztosítási reform elleni december 15-ére szervezett demonstrációhoz, illetve a december 17-től hirdetett sztrájkhoz; a tömörülés helyi szervezeteire bízza milyen hosszú munkabeszüntetést tartanak - mondta el Kerpen Gábor elnök. A PDSZ a parlamenti döntés függvényében határoz a további lépésekről - mondta Kerpen Gábor.
Kifejtette: a Liga Szakszervezetekkel egyetemben azt remélik, hogy a kormány visszavonja az egészségbiztosítási rendszer átalakítását célzó javaslatát és felfüggeszti a törvény vitáját késő tavaszig. Ez esetben nem lesz ok sem a demonstrációra, sem a sztrájkra - jegyezte meg.
A szakszervezeti vezető kitért arra, hogy kedden számlát nyitnak, amelyre azon pedagógusok befizetését várják, akik szolidárisak a sztrájkkal, de abban valamilyen oknál fogva nem tudnak részt venni. Annyi órányi nettó bérüket várják, ahány órát sztrájkolnának - jelezte, hozzátéve: az előző munkabeszüntetésben számos helyen indirekt munkáltatói nyomásra nem tudtak részt venni a pedagógusok. A PDSZ az így befolyt összeget egy esetleges későbbi sztrájk költségeire fordítaná.
Kerpen Gábor szólt arról is, hogy a PDSZ az előző héten együttes fellépésre kérte a közoktatási szakszervezeteket. Akkor egyik tömörülés sem volt elutasító, információi szerint a Pedagógusok Szakszervezete hétfőn dönt e kérdésben.
A szakszervezetként működő Magyar Orvos Szövetség is csatlakozik a Liga és a Munkástanácsok decemberi nyomásgyakorló akciójához - mondta Gyenes Géza, a Magyar Orvos Szövetség (MOSZ) elnöke.
A PSZ szolidaritási akciókat javasol
Kétórás szolidaritási sztrájkot, vagy együttes tiltakozó fórum szervezését javasolja többek között a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) a közoktatásban dolgozóknak a december 17-ére meghirdetett sztrájk kapcsán - közölte a tömörülés. A PSZ közleménye szerint a közoktatásban dolgozók december 17-én a Liga Szakszervezetek akciójához való csatlakozásukat - belátásuk szerint - többféle módon fejezhetik ki: kétórás szolidaritási sztrájkkal, vagy munkaidőn kívül rendezett összejövetelen.
Emellett a szolidaritás kifejezése lehet tiltakozó fórum szervezése is, illetve javasolják, hogy ezen a napon minden iskolában 13 órakor egyszerre szólaljanak meg a csengők és mindenki viselje a szolidaritást kifejező kék szalagot.
A PSZ ugyanakkor semmiképpen sem javasol határozatlan idejű, több napon át tartó sztrájkot, mert ezáltal tanítási napokat veszítenének.
Az MDF adna még egy esélyt a szárnyvonalaknak
A vasutasok és a villamosipariak leállnak 17-én
A pedagógusok is sztrájkolni fognak
Ismét sztrájkra ébredt az ország
MTI