.jpg)
Ez a legtöbb szemlélőben azt a benyomást kelti, hogy a piac hihetetlenül erős, pedig igen gyakran ezek a gyors emelkedések csak az eladók pillanatnyi hiányát jelzik és rövidéletűek. A kezdeti lelkesedés után hamarosan visszatér a korábban jellemző esés. Ezt használja ki a "sell the rallies" stratégia, amely részvénypiacokon gyakran igen jól használható, ám egyre ügyelni kell: nem szabad komoly tőkeáttételt felvenni, mert az ilyen emelkedéseknek is, mint a legtöbb piaci folyamatnak, az a jellemzője, hogy túlmegy a spekulánsok által várt szinteken, és hihetetlenül gyors tud lenni.
A stratégia tehát: az agresszív, igen gyors emelkedés harmadik, negyedik napján zárásban el kell adni, de tartalékot kell képezni még egy, esetleg két egységnyi eladásra. Azaz ne lőjük el azonnal a puskaporunkat. Készüljünk fel arra, hogy a piac emelkedése nagyobb lesz, mint amit várnánk tőle elsőre. A stop-losst rakjuk a belépési pont fölé legalább 5-10%-kal, de ez piacfüggő.
Alternatív megoldás: várjuk végig a gyors emelkedést, és adjunk el az első olyan napon, amikor erős nyitás után napon belül esés van, és az index mínuszban zár. A stop-loss ilyenkor jóval kisebb, jellemzően általában a napi nyitóár fölé rakják kicsivel. A profitcél általában a gyors emelkedés kiindulási pontja, vagy afelett pár százalék. Itt vegyük vissza eladásainkat.
Cikksorozatunk korábbi részei:
1. Benézünk az alapkezelők fejébe - benchmarking
2. Kezdő befektetők kedvence: a veszélyes átlagolás
3. Kaszáljon akkor is, amikor nem történik semmi! - sávkereskedés
4. Te hol voltál, amikor kitört a piac? - kitörés-kereskedés
5. Álmaink befektetése: amikor az ügyesekhez dől a lé - trendben történő pozíciónövelés
6. Nehéz és kockázatos művészet: legokosabbnak lenni - trendellenes kereskedés
7. Ha bukik, bukjon kicsit! Csak a kéz ne remegjen - stop-loss stratégiák
8. Stratégia, nem csak hidegvérű spekulánsoknak - opciós stratégiák
9. Medve? Bika? Tök mindegy, így is-úgy is kaszálhat! - BUX-részvény spread