Az idén januárban bevezetett tartós befektetési számla (tbsz) konstrukció első felhalmozási évének végéhez közeledve jelentősen felpörög majd a tbsz-ek értékesítése, amelynek eredményeként a hazai befektetési alapok jelenlegi, mintegy 3500 milliárd forintos vagyona idén decemberre az 5500 milliárd forintot is elérheti. Az év második felében a tbsz-re optimalizált pénzpiaci és a 3-5 éves garantált alapok vezethetik majd az értékesítéseket - véli Schuszter Péter, a Generali Alapkezelő vezérigazgatója.
Várakozásai szerint sikeres esztendő lesz az idei a Generali Alapkezelő számára: a társaság által kezelt vagyon a tavaly év végi félezer milliárd forintos szintet 20%-kal meghaladva, elérheti a 600 milliárd forintot. Schuszter Péter az idei évben a hazai befektetési alapkezelők tevékenységét meghatározó jogszabályok módosítása során a protekcionizmus erősítését, s a befektetési alapok ügynöki értékesítését jelenleg akadályozó jogszabályok enyhítését várja a jogalkotótól.
Szeptembertől élénkülhet a pénzbeáramlás a 2010 januárjában elindított tartós befektetési számlákra, hiszen az egyéves gyűjtögetési év végén optimális a tbsz konstrukció megnyitása. „Hazánkban a bankszámlákon, illetve készpénzben tartott megtakarítások összege több ezermilliárd forintot tesz ki, így nagyon valószínű, hogy a tbsz-nyitások felfutásával év végéig akár 2000 milliárd forint is befolyhat a hazai befektetési alapokba, elsősorban a pénzpiaci és a 3-5 éves futamidejű garantált konstrukciókba” - állítja Schuszter Péter, a Generali Alapkezelő vezérigazgatója.
A Generali Alapkezelő vezérigazgatója idén a protekcionizmus erősítését és a befektetési alapok ügynöki értékesítését lehetővé tevő jogszabályok elfogadását várja a jogalkotótól. Schuszter Péter szerint a befektetési alapok működését szabályozó, 2011-ben életbe lépő UCITS IV. európai uniós direktíva megnehezítheti a hazai alapkezelők dolgát, ugyanis az eddiginél jóval könnyebbé teszi a külföldi alapok hazai bejegyzését és forgalmazását. „A szabályozás hazai jogrendszerbe történő átültetése során a protekcionizmus erősítését várjuk a jogalkotótól. Ilyen jellegű szabályozást másutt is látunk az Európai Unióban, ami megkönnyítheti a magyarországi vagyonkezelési szektor szereplőinek dolgát” - mondja Schuszter. „Az új uniós direktíva ugyanakkor a hazai piacon működő – elsősorban a regionális központi szerephez jutó – alapkezelők számára is teremt lehetőségeket, azon kelet-európai országokban, amelyek tőkepiacai jelenleg még fejletlenebbek a hazainál”- teszi hozzá a Generali Alapkezelő vezérigazgatója.
Schuszter Péter szerint a hazai befektetési alapok további jelentős növekedési lehetőségek előtt állnak, amennyiben sikerül módosítani az alapok ügynöki értékesítését jelenleg gátló jogszabályokat. „Míg a biztosításokat, hiteleket, vagy más pénzügyi terméket viszonylag egyszerű közvetítői rendszeren keresztül, nem bankfiókokban értékesíteni, addig a befektetési alapoknál ez sokkal bonyolultabb, reményeink szerint azonban az idei évben enyhülhet a szabályozás. Amennyiben befektetési alapjaink értékesítését képesek leszünk beindítani és dinamizálni a Generali tanácsadói hálózatán és más értékesítési hálózatokon keresztül, magánszemélyes befektetői körünk aránya középtávon elérheti a 25-30%-ot” – húzza alá Schuszter Péter, a Generali Alapkezelő vezérigazgatója.
Privátbankár