A fogyasztói árak júniusban már harmadik hónapja csökkentek az Egyesült Államokban a ma megjelent adatok szerint, ez arra utal, hogy továbbra is elenyésző az inflációs nyomás a világ legnagyobb gazdaságában.
A washingtoni munkaügyi minisztérium jelentése szerint a fogyasztói árak 0,1 százalékkal csökkentek júniusban az egy hónappal korábbihoz képest. Elemzők a fogyasztói árak változatlanságára, stagnáló inflációra számítottak.
A fogyasztói árindex elsősorban az energia árának mérséklődése miatt csökkent. Mérséklődött egyebek között egyes élelmiszerek, az informatika, a repülőjegyek és a távközlési szolgáltatások ára is.
A 12 havi infláció 1,1 százalék, míg az elemzők 1,2 százalékot vártak.
Az energia és az élelmiszer nélkül számított maginfláció az előző havi 0,1 százalékról 0,2 százalékra emelkedett júniusban, éves szinten a drágulás 0,9 százalékos volt.
Az infláció az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed által meghatározott cél alatt maradt júniusban, a maginfláció pedig 44 éves mélypontra süllyedt.
A fogyasztói árak emelkedése ugyan várhatóan továbbra is alacsony marad, közgazdászok nem számítanak deflációs veszélyre, néhány Fed illetékes azonban már aggodalmának adott hangot.
Eközben jelentősen, az elemzői várakozásokat meghaladó mértékben romlott a fogyasztói hangulat az Egyesült Államokban.
A Reuters hírügynökség és a Michigan állami egyetem közös felmérése szerint a fogyasztói hangulatot kifejező mutató júliusi, előzetes értéke 66,5 pont, ami 11 havi mélypontot jelez.
A kutatás szerint az amerikaiak főként a munkahelyük és a jövedelmük biztonsága miatt aggódnak, és attól tartanak, hogy a következő hónapokban megnő az infláció.
A befektetők és gazdasági elemzők igen fontos mutatónak tartják a fogyasztók hangulatát és várható magatartását jelző indexet, főként azért, mert az amerikai gazdaság teljesítményének több mint kétharmada a fogyasztói kiadásokból áll össze.
MTI