A közlemény szerint a piac egésze továbbra is zsugorodik. 2010 második negyedévében 27%-os a visszaesés a finanszírozásban az előző év hasonló időszakához képest. A szerződésszám 24%-kal kevesebb 2009 második negyedévéhez képest, az egy szerződésre jutó kihelyezés csökkent, ennek oka a Lízingszövetség szerint a vásárlóerő csökkenésében kereshető.
Az ügyfelek továbbra is bizonytalanok a gazdaság, és ezen keresztül a saját jövőjüket illetően, ezért tovább halasztják beruházásaikat - magyarázzák. A közlemény szerint a tendencia megfordításához a vállalati oldalon határozott gazdaságélénkítő lépésekre, a kis- és középvállalatokat helyzetbe hozó intézkedésekre lenne szükség, a lakosság számára pedig a jövedelemadó csökkenése, vagy a gépjármű és ingatlanvásárlást támogató intézkedés teremthetne alapot a mostaninál nagyobb beruházási hajlandóságra.
Az új kihelyezésekkel kapcsolatban továbbra is enyhe csökkenésre számít a szakma, de ennek mértéke mérséklődni látszik. A válság előtt a lízingpiac teljes kihelyezett kötésállománya 1200 milliárd forint volt, előrejelzéseink szerint erre az állapotra való visszatérés 2013 után várható – hangsúlyozta Hordós Zoltán, a Lízingszövetség elnöke.
A visszaesés ellenére eddig nem tapasztalható, hogy a lízingcégek jelentős része kivonult volna a magyar piacról, de a bankadó okozta megnövekedett teher miatt kérdéses, hogy ez a folyamat milyen irányba változik. A lízing egytermékes konstrukció, nincs mód arra, hogy a cégek más szolgáltatásaikon keresztül próbáljanak valamennyit visszahozni a megnövekedett adóterhekből. Mindezek alapján elképzelhető, hogy egyes piaci szereplők kivonulhatnak a magyar piacról, ami a versenyt tovább szűkítheti – emelte ki Lévai Gábor, a Lízingszövetség főtitkára.
Privátbankár